Zahraničí

Hurikán Ida má první oběť. Přes milion domácností se ocitlo ve tmě

Americký stát Louisiana v neděli zasáhl ničivý hurikán Ida. Během velmi krátké doby zesílil na čtvrtou kategorii z pětistupňové škály. Na pevninu Ida udeřila s rychlostí větru přes 240 km/h a přes milion domácností odřízla od elektřiny. Vyžádala si nejméně jeden lidský život.

Ida, kterou vidí i astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, dorazila k americké Louisianě v neděli. Úřady evidují první oběť hurikánu. Jde o občana, kterého v jeho rezidenci v Prairieville na předměstí hlavního města Louisiany zabil padající strom.

Louisiana se už před několika dny připravovala na nejhorší. "Bude to jeden z nejsilnějších hurikánů od roku 1850. Až půjdete spát, už musíte být připraveni. Od neděle se počasí začne velmi rychle zhoršovat," nechal se v sobotu slyšet guvernér John Edwards.

Podle CNN bylo v pondělí ráno v celé Louisianě a Mississippi bez proudu téměř milion domácností. Očekává se, že počty výpadků dodávek elektřiny budou s přesunem bouře do vnitrozemí nadále narůstat. Zhruba devět hodin poté, co hurikán dosáhl pevniny, zeslábl na 2. stupeň. Přesto v jihovýchodní Louisianě pokračují katastrofální bouřkové vlny, větry o síle hurikánu a bleskové záplavy.

Související obsah

Extrémní počasí způsobilo vysoké vlny, které v kombinaci se silným větrem dokázaly v neděli zastavit tok řeky Mississippi poblíž New Orleans, a dokonce způsobily, že se tok obrátil, což americká geologická služba označila jako "extrémně neobvyklé". Varování platí také pro Alabamu a Mississippi.

Město New Orleans nařídilo částečnou evakuaci. Tamní mezinárodní letiště Louise Armstronga v neděli uvedlo, že aerolinky ruší všechny lety přílety a odlety z tohoto letiště. 

Přesně před 16 lety stejnou oblast pustošil hurikán Katrina. Způsobil obrovské lidské i materiální škody. A šlo zřejmě o největší katastrofu způsobenou hurikánem, který vznikl nad Atlantikem.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz