Domácí

Děti čeká návrat do škol. Experti radí, jak zlepšit pozornost a koncentraci

Děti čeká návrat do škol. Experti radí, jak zlepšit pozornost a koncentraci
Zdroj: Getty Images

Konec prázdnin se nezadržitelně blíží a děti se vrátí do školních lavic. Po dlouhém volnu je proto potřeba podpořit jejich koncentraci, paměť i pozornost. Odborníci doporučují dopřát dětem pořádnou dávku omega-3 mastných kyselin.

Mozek potřebuje ke správné činnosti omega-3 mastné kyseliny. Ty se nachází například v tučných rybách, jako je losos, tuňák a makrela, nebo v mořských řasách. Právě tyto kyseliny podporují dobrou koncentraci dětí, učení i jejich paměť a celkově pozitivně ovlivňují chování žáků při výuce.


Podle zahraničních studií a také výzkumů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) navíc omega-3 mastné kyseliny působí v organismu jako prevence zánětů a přináší řadu výhod z hlediska značného množství chronických onemocnění. Jde například o revmatickou artritidu, diabetes, obezitu nebo selhání srdce.

Související obsah


"Studie zjistily, že většina dětí nepřijímá dostatek potřebných kyselin ze skupiny omega-3. Vzhledem k jejich omezené tvorbě v lidském organismu je tedy pro zdraví nezbytné je přijímat ze stravy. Tělo si jich samo dostatek prostě nedokáže vyrobit," vysvětlil vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu Jiří Ruprich.


Pouze čtvrtina populace navíc konzumuje doporučenou denní dávku omega-3 mastných kyselin. Přestože si je tělo může vytvořit z jiné mastné kyseliny, která je obsažená například v ořechách, semenech nebo tmavé listové zelenině, nejlepším zdrojem jsou přímo ryby.


"Mnoho výzkumů prokázalo nízké hladiny omega-3 u dětí, které mají problémy s nepozorností a hyperaktivitou, ve srovnání se zdravými dětmi. Řada klinických studií zjistila zlepšení pozornosti, hyperaktivity a impulzivity po doplnění potravy o omega-3 zdroje ve srovnání s jinými potravinami s placebem," doplnil Ruprich.


Podle odborníků je proto nejlepší u dětí doplnit omega-3 mastné kyseliny pravidelným užíváním rybího oleje, a to buď v tekuté formě, nebo dalšími moderními doplňky stravy.

O kroužky pro děti je velký zájem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz