Domácí

Vodáků bylo letos v Česku méně, může za to počasí i koronavirus

Jako průměrnou až podprůměrnou hodnotí letošní vodáckou sezónu provozovatelé půjčoven lodí. Druhou polovinu prázdnin prý ovlivnilo počasí, přestože vody bylo víc než v uplynulých letech.

Ještě v červenci to vypadalo, že vodáků na české řeky vyrazí skoro stejně jako v uplynulých letech. Zlom nastal v srpnu. Ve druhé polovině prázdnin na některých řekách klesl zájem o splouvání řek až o 10 procent. S největší pravděpodobností je odradilo počasí.

"Je to samozřejmě závislé na počasí. Když máte jet na týden splavovat nějakou řeku a předpověď je taková, že má týden pršet, tak ten zájem je samozřejmě menší," uvedl Libor Polák, předseda Svazu vodáků (SVoČR).

"Letošní prázdninové počasí bylo hodně proměnlivé, bohaté na srážky a také na bouřky. Na druhou stranu průtoky v řekách byly nejlepší od roku 2010," konstatovala expertka na počasí Dagmar Honsová.

Kromě počasí letošní vodáckou sezonu ovlivnila i koronavirová opatření. Na tuzemské řeky tak dorazilo mnohem méně lidí ze zahraničí.

Související obsah

"Rozhodně ta sezona byla slabší, protože doopravdy těch lidí tady bylo míň, hlavně takových těch batůžkářů, kteří sem jezdili do Českého Krumlova. Turistů tady bylo míň," posteskl si majitel půjčovny raftů Vojtěch Šíp.

Svaz vodáků ale letos eviduje více případů nevhodného chování na řekách. Větší množství vodáků než obvykle prý při splouvání riskovalo. Ani letošní sezóna se neobešla bez tragických událostí.

Třeba na Sázavě u Českého Šternberka se v červenci utopili dva lidé, poté, co se s nimi převrhl raft. Jedna žena pak utonula při splouvání jezu u Štěkně na Strakonicku.

drz, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz