Zajímavosti

K ISS dorazila raketa SpaceX, dopravila i dárek k narozeninám

V pondělí odpoledne dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zásobovací raketa Dragon společnosti SpaceX. Vesmírná loď přivezla kromě 2170 kilogramů zásob a vybavení také dárek k narozeninám pro astronautku Megan McArthurovou.

Vesmírná loď odstartovala z mysu Canaveral na Floridě dopoledne středoevropského času. Start byl původně naplánován už na sobotu, ale překazilo jej počasí.

Na palubě lodi byly kromě technického vybavení i čerstvé potraviny jako například avokádo, citrony nebo zmrzlina. Dalším nákladem byl i dárek k narozeninám pro americkou astronautku Megan McArthurovou, která v pondělí oslavila padesátiny.

Související obsah

"Gratuluji týmům NASA a SpaceX a mnohokrát děkuji. Nikdy mi nikdo k narozeninám neposlal vesmírnou loď," svěřila McArthurová.

Vědci na vesmírnou stanici zaslali dokonce i mravence a žábronožky, jenž budou sloužit k výzkumům. V současné době se na Mezinárodní vesmírné stanici nachází celkem sedm astronautů, a to zmíněná Američanka Megan McArthurová, ale také Američané Mark Vande Hei a Shane Kimbrough, Francouz Thomas Pesquet, Japonec Akihiko Hoshide a Rusové Pyotr Dubrov a Oleg Novitskyi.

K ISS se v červenci úspěšně připojil 23tunový ruský modul Nauka, jehož cestu vesmírem provázela řada komplikací. Motory modulu se navíc následně po připojení spustily a posunuly celou vesmírnou stanici. Řídícím týmům už se podařilo vrátit ISS na její plánovanou dráhu.

Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla o další modul. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz