Naše Česko

České lesy v ohrožení. Stromy decimuje zákeřná asijská houba

Kůrovcová kalamita není poslední rána, kterou české lesy dostaly. Po jehličnanech teď ve velkém choroby napadají i listnáče. Olše decimuje plíseň a jasany usychají kvůli zavlečené asijské houbě. Vědci varují, že některé druhy mohou z přírody úplně zmizet.

V posledních letech to vypadalo, že největší hrozbou našich lesů je kůrovec, ale vědci upozorňují, že v ohrožení jsou i listnaté stromy. Miniaturní houba zavlečená z Asie se rozšířila po celém území Česka a třeba na jižní Moravě místy zlikvidovala až 90 procent jasanů.

"Některé stromy jsou úplně proschnuté. Důvodem je šíření houby, která se jmenuje voskovička jasanová," řekl Libor Jankovský, děkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Související obsah

Strom, na kterém houba několik let cizopasí, je tak oslabený, že časem usychá. Spóry se šíří po lese a cíleně napadají právě jasany. Další nemoc v posledních letech tvrdě zasáhla olše.

Plíseň způsobuje hnilobu kořenů a není před ní žádná obrana. Jilmy stejně rychle decimuje další zavlečená choroba zvaná grafióza. Velkou hrozbou je teď plíseň, která napadá buky. Právě ty tvoří největší část listnatých lesů v Česku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz