Naše Česko

Sokoli přišli o mláďata kvůli dronům. Ochranáři je teď možná zakážou

Sokoli přišli o mláďata kvůli dronům. Ochranáři je teď možná zakážou
Zdroj: TV Nova

Ochranáři a sokolníci pozorovali letos na hradě Trosky samce sokola, který nosil samici sedící na vajíčkách potravu. Žádná mláďata ale nakonec neměli. Podle ochranářů za to můžou drony. Uvažují proto, že příští rok nad hnízdištěm zakážou dronům létat.

Sokolí pár z Trosek přišel o mláďata s největší pravděpodobností kvůli létajícím dronům. Samice sokolů jsou totiž podle ochranářů na počátku hnízdění, především při snášení a inkubaci vajec, hodně citlivé.

"Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Podle svědectví zdejšího kastelána jsou tady přelety dronů takřka každodenní záležitostí," vysvětlil Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Související obsah

Rušení v nejbližším okolí hnízda je pro sokoly těžko snesitelné, ochranáři proto přemýšlí, jak budou postupovat dál. "Zvažujeme, že příští rok vyhlásíme kolem tohoto hnízdiště ochranné pásmo, aby nebylo možné s drony na hnízdící sokoly naletovat,“ řekl k možnému řešení Klápště.

Ochranáři letos na jaře v Českém ráji pozorovali sedm párů sokolů stěhovavých, které se snažily vyvést mladé. V hnízdění však byly úspěšné jen čtyři z nich. Podle ochranářů dravcům uškodilo chladné a deštivé jarní počasí v kombinaci s častým rušením. Kromě toho mají sokoli i přirozené predátory, například kunu, výra či krkavce. 

Sokoli v Česku hnízdí na více místech. Například v Českém středohoří, Českém Švýcarku či v Moravském krasu. Podle ochranářů jsou jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí Jeseníky. Tam se letos sokolům povedlo vyvést 41 mláďat.

Nejrychlejší zvíře světa na Šumavě. Žije tam málem vyhynutý sokol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz