Domácí

Soud poslal do vězení dva manažery za nehodu ve Studénce. Tři mají podmínku

Za pád mostu ve Studénce, do něhož narazil mezinárodní rychlík, můžou manažeři stavebních firem. Rozhodl o tom soud v Novém Jičíně. Dva z nich dostali nepodmíněné tresty na tři a půl roku, další tři podmínku. Při železničním neštěstí v roce 2008 zemřelo osm lidí a více než 90 se jich zranilo.

Zdemolované vagóny, stržené dráty elektrického vedení a zřícená železná konstrukce rekonstruovaného mostu. Tak to vypadalo ve Studénce v pátek 8. srpna 2008 po půl 11 dopoledne.


V mezinárodním rychlíku Komenius z polského Krakova do Prahy jelo asi 400 lidí. Ve chvíli, kdy vlak v rychlosti 139 kilometrů v hodině vjel do stanice Studénka, spadla do kolejiště konstrukce silničního mostu. Na místě tehdy zemřelo šest cestujících, další pak v nemocnici. Zranilo se 95 lidí.

Související obsah


Od té doby soudy řeší, kdo nese zodpovědnost za pád mostu. Obžalovaných bylo původně 10. Loni byla polovina osvobozena. Zbylých pět v úterý dostalo trest. Oldřich Magnusek a Zdeněk Malý na tři a půl roku nepodmíněně, ostatní dostali podmínku.


"V daném případě se jedná o nedbalostní trestní jednání. Požadoval jsem nepodmíněné tresty u všech,“ řekl státní zástupce Aleš Kopal.


"Vzhledem k časovému odstupu každý soud, i kdyby byl přesvědčen o vině, tak dá podmínku. Ale my přesvědčeni nejsme,“ nechal se slyšet advokát Vladimír Ježek.


"Okresní soud dvakrát zprostil obžalované, v úterý je odsoudil, vázán pokynem krajského soudu, ten ze zdvořilosti komentovat nebudu,“ uvedl advokát Petr Grobelný, který zastupuje jednoho z obžalovaných.

Související obsah


Vleklý soud tím však ještě nekončí, protože dva z odsouzených se odvolali a další si ponechali lhůtu na odvolání. „Ta kauza nekončí, takže se ještě setkáme u krajského soudu a kdoví, kde ještě,“ uzavřel Grobelný.


Celou kauzu tak dostane na stůl znovu krajský soud, a to 13 let od tragické nehody.

Kristýna Bezděková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz