Domácí

Nova představila nové studio Televizních novin! Podívejte se, jak vznikalo

Neděle byla pro Televizi Nova a hlavně pro zpravodajství na Nově mimořádná. Televizní noviny mají novou tvář a nový domov. Než se to stalo, uplynula dlouhá řada měsíců. Teď uvidíte, jak nové studio vznikalo.

Bylo 2. května letošního roku. Pro vás diváky to byl běžný konec Televizních novin, pro zpravodajství to ale znamenalo konec jedné éry. Naposledy se vysílalo ze starého zpravodajského studia.

"To studio znám tak dlouho a tak dobře, že je to jak můj obývací pokoj. Takže si představuji, že budu rekonstruovat svůj obývák," prohlásil moderátor Rey Koranteng po posledním vysílání.

Vy diváci jste ale nic nepoznali. Od té chvíle jsme totiž vysílali z podstatně menšího vedlejšího studia, kde kolem podobného stolu byla jen zelená plocha, na niž se pomocí počítačové techniky takzvaně klíčovaly obrázky studia starého. To se mezitím začalo bourat.

Věhlasná rakouská architektonická kancelář Veech x Veech navrhla koncept a design a stavba, na které se podílely desítky lidí, mohla začít. "Zůstaly tady opravdu jenom holé stěny a trvalo několik měsíců, než se tady to studio fyzicky postavilo," popsal ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova Kamil Houska.

Související obsah

Byla to komplexní operace. Zapojit zobrazovací stěny, zavěsit světla, postavit dekoraci a pak všechno zapnout. Bylo toho dost. Pak přišly na řadu zkoušky.

"Na začátku jsme museli určit, jakým způsobem budeme studio záběrovat, to znamená, museli jsme určit, kde budou stát kamery, kde budou přesně sedět moderátoři. Tady se skutečně hrálo o jednotky centimetrů, jestli moderátor bude sedět o trošku víc vlevo nebo vpravo," přiblížil šéfredaktor a zástupce ředitele zpravodajství a publicistiky TV Nova Michal Kratochvíl.

I zkušení moderátoři se museli s novým studiem a technikou sehrát a zvyknout si například na to, do jakých kamer se budou dívat. "Máme tady celkem pět kamer, z toho jeden je jeřáb, a musíme celou věc zasvítit, udělat záběry na jednotlivé pořady, protože jich je hodně. A potom k tomu přichází práce se stěnami s obrázky, se vším, a vlastně toto sladit dohromady a využít i tu moderní techniku automatizace, je to nejtěžší," objasnil šéfrežisér TV Nova.

Byla to dřina, hodiny zkoušek a také nervů. Všechno se ale zvládlo a studio bylo na konci srpna připravené pro vysílání.

Související obsah

"Televizní prostředí se všude ve světě vyvíjí opravdu velkým tempem a my jsme chtěli mít studio, které bude designově jednoduché, bude mít tu nejmodernější technologii a bude odpovídat těm trendům 21. století," doplnil Kamil Houska.

"Chceme divákům nabídnout atraktivní, moderní prostředí, odstranili jsme některé nadbytečné detaily, třeba motiv zeměkoule, který je takovým zpravodajským klišé a nechceme diváky rušit nadměrnými vizualizacemi v pozadí za moderátory," vyložil kreativní ředitel TV Nova Alan Záruba.

Kromě Televizních a Sportovních novin a Počasí se v novém studiu budou natáčet i oblíbené publicistické pořady, jako jsou Střepiny, Víkend nebo Život ve hvězdách. Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí i další zpravodajské pořady mají nové logo a kompletně novou grafickou výbavu. Nového vzhledu se dočkali už i čtenáři TN.cz. Podoba webu i televize bude svým designem více sladěná. 

Věříme, že se vám naše nové studio líbí a že si pořady z jeho prostředí budete užívat i nadále!

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz