Zahraničí

Brit se přiznal k účasti na popravách teroristů, asistoval "Džihádistu Johnovi"

Brit se přiznal k účasti na popravách teroristů, asistoval "Džihádistu Johnovi"
Zdroj: isifa.com

Sedmatřicetiletý britský občan Alexanda Amon Kotey se ve čtvrtek během slyšení u okresního soudu v Alexandrii ve státě Virginie v USA přiznal ke všem obviněním, která zahrnovala braní rukojmí, mučení a jejich následné popravy a poskytování materiální podpory skupině Islámský stát v letech 2012 až 2015. Učinil tak po uzavření dohody o přiznání viny a přijal doživotní trest.

Podle agentury AP je Kotey jedním ze čtyř členů Islámského státu, kterým jejich zajatci přezdívali "Beatles" kvůli jejich britskému přízvuku. On a další muž, El Shafee Elsheikh, byli loni přivezeni k soudnímu líčení do USA poté, co byla Británie ujištěna, že ani jeden z nich nebude čelit trestu smrti.

Kotey u soudu přiznal vinu v souvislosti se smrtí čtyř amerických rukojmí – novináře Jamese Foleyho, novináře Stevena Sotloffa a humanitárních pracovníků Petera Kassiga a Kayly Muellerové a také evropských a japonských státních příslušníků, kteří byli také drženi v zajetí.

Související obsah

Elsheikhena čeká soudní líčení v lednu. Třetí Beatle, Mohammed Emwazi, také známý jako "Džihádista John", byl zabit při útoku bezpilotního letounu v roce 2015. Čtvrtý člen si odpykává trest odnětí svobody v Turecku.

Obžalovaný Kotey uzavřel dohodu o přiznání viny, která zahrnuje povinný minimální trest doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Po 15 letech by však mohl být převezen do Spojeného království, kde by čelil možným dalším obviněním. Uzavřením dohody se také zavázal, že bude spolupracovat s úřady a odpovídat na otázky týkající se jeho působení ve skupině Islámský stát. Není však povinen svědčit u Elsheikhova procesu.

V dohodě o přiznání viny rovněž připouští, že doživotní trest bude akceptovat i ve Spojeném království. Pokud by tam dostal trest nižší než doživotí, dohoda vyžaduje, aby si i přesto odpykal zbytek svého doživotního trestu, a to buď ve Spojeném království, nebo bude převezen k výkonu zbytku trestu zpět do USA. Podle dohody se také musí setkat s rodinami obětí, pokud o to požádají.

Během líčení Kotey uvedl, že odcestoval do Sýrie, aby se zapojil do vojenského boje proti syrským silám Bašára Asada a že nakonec přislíbil věrnost vůdci Islámského státu Abú Bakrovi al-Bagdádímu. "Uznávám, že budu vnímán jako radikál, který zastává extremistické názory," řekl Kotey.

Připustil, že se podílel na únosech a zadržování zajatců a že vedl snahy o získání výkupného. Brutální násilí, které bylo pácháno na rukojmích, označil za nezbytnou součást jejich strategie, jak donutit západní vlády k vyplacení výkupného.

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz