Zahraničí

Banksyho skartovaný obraz jde opět do dražby, bude až šestkrát dražší

Banksyho skartovaný obraz jde opět do dražby, bude až šestkrát dražší
Zdroj: Profimedia

Obraz, který nechal slavný umělec Banksy skartovat, jde opět do dražby. Dílo by se nyní mohlo prodat až za šestkrát vyšší cenu než původně. Před aukcí se ještě bude napůl skartovaný obraz vystavovat po světě.

Jsou to skoro tři roky, co známý umělec Banksy šokoval lidi na aukci. Svůj obraz, který v říjnu roku 2018 dražil, nechal totiž zničit skartovačkou v rámu. Dílo, které dražil původně za milion liber (asi 30 milionů korun), může nyní prodat až za šest milionů liber (asi 180 milionů liber). Napůl skartované umění tedy může Banksymu vydělat na říjnové aukci až šestinásobek původní ceny, píše CNN.

Cenu obraz zvýšil převážně kvůli své výjimečnosti. "Byla to velká chvíle, protože nic takového předtím nikdo neudělal," řekl pro CNN historik umění Matthew Israel. Podle historika bylo zničení obrazu sice z velké části reklama, Banksy ale dokázal i přesto vyvolat důležitou diskuzi o povaze umění. Zničení obrazu Dívka s balónem zároveň vzbudilo zájem po celém světě.

Související obsah

Před prodejem se obraz, který se nově jmenuje Láska v koši, ještě bude vystavovat, například v New Yorku nebo v Hongkongu. V říjnu jej vydraží na aukci v Londýně. Umělec Banksy, jehož identita stále není známá, mezitím dělá graffiti krys s rouškami v londýnském metru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz