Domácí

VIDEO: V Terezíně proběhla tradiční pietní akce. Připomněla oběti nacistů

Na národním hřbitově v Terezíně se v neděli konala tradiční pietní akce Terezínská tryzna k uctění památky obětí nacistické perzekuce. V loňském roce se kvůli pandemii koronaviru přesunula až na říjen, a nakonec se zrušila.

Pietní akce v Terezíně se pořádá každý rok vždy třetí neděli v květnu a jsou zváni nejvyšší představitelé České republiky, členové zákonodárných institucí nebo reprezentanti ze zastupitelských sborů zemí, jejichž příslušníci prošli represivním zařízením v Terezíně. Loni se pieta kvůli epidemii měla konat v říjnu, nakonec ji pořadatelé definitivně zrušili.

V letošním roce se akce uskutečnila v neděli 5. září. O datu rozhodl ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek už na jaře s ohledem na vývoj pandemie. Po nástupu Čestné stráže se začalo s pokládáním věnců a kytic.

Související obsah

Tryzny se zúčastnil například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil (ODS). Hlavní projev přednesl předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský.

Do terezínského ghetta umístili nacisté v letech 1941 až 1945 zhruba 155 tisíc Židů z celé Evropy. Přibližně 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo okolo 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně přišlo o život 2600 z nich.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz