Domácí

Inspekce našla přes tunu závadné rýže. Obsahovala nebezpečné pesticidy

Inspekce našla přes tunu závadné rýže. Obsahovala nebezpečné pesticidy
Zdroj: SZPI

Na českém trhu se objevila nebezpečná rýže. Swagat Rýže Basmati – Pure bamatu rice old Crop z Indie obsahovala desetinásobek povoleného množství pesticidů. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se závadná rýže prodávala pouze v provozovně BOUSSAD AMIS v Praze.

SZPI našla na trhu nevyhovující rýži. Laboratorní rozbor v ní potvrdil desetkrát více pesticidů, než je povoleno.

Jedná se o Swagat Rýži Basmati – Pure bamatu rice old Crop z Indie v balení jeden a pět kilogramů s trvanlivostí do září. V ní bylo podle inspekce 0,027 miligramů thiametoxamu na kilogram a 0,12 miligramů tricyclazolu. Tyto nebezpečné pesticidy se přitom mohou objevovat v Česku pouze v množství 0,01 miligramů na kilogram.

Související obsah

"Inspektoři SZPI potraviny s uvedenou šarží odebrali v maloobchodní provozovně BOUSSAD AMIS,“ uvedl Pavel Kopřiva. Podle něj by tato rýže neměla být v jiných obchodech, prodávala se totiž pouze v prodejně v Praze 1.

Celkově zabavila inspekce 1 100 kilogramů této nevyhovující šarže. S kontrolovanou firmou zahájí nyní SZPI správní řízení o uložení sankce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz