Domácí

Češi na průměrný byt vydělávají až 11 let. Politici navrhují, jak to změnit

Česko je v dostupnosti bydlení na jednom z posledních míst v Evropě. Podle nově zveřejněné studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na průměrný byt vydělává Čech 11 let.

Výstavba, zdanění investičních bytů nebo úvěry pro mladé. To jsou způsoby, jak by strany a hnutí chtěly řešit dostupnější bydlení. "Chceme prosazovat také družstevní bydlení. Samozřejmě chceme také rozšířit ty půjčky pro mladé rodiny a podporu mladých, takže to máme v plánu," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

"To řešení, které nabízíme, má mnoho bodů. Ty základní jsou využívat nevyužité brownfieldy, snížit kupříkladu DPH u rekonstrukcí bytů a stavby standardních bytů, pronájemní bydlení a samozřejmě digitalizace a zjednodušení stavebního řízení a povolování," řekl místopředseda TOP 09 a kandidát za SPOLU Lukáš Otys.

Související obsah

Přibývá také lidí, kteří se kvůli cenově nedostupným bytům stěhují dál od práce. "Je potřeba zlepšit infrastrukturu lidem tak, aby měli i v odlehlejších oblastech lepší dostupnost k práci, aby byla lepší dostupnost do těch center a lidé se nutně nemuseli stěhovat, když chtějí lepší práci," vysvětlil místopředseda Pirátů a kandidát za Piráty a Starosty Mikuláš Ferjenčík.

"Jedním z našich bodů je zásadní snížení daní a tady musíme jasně říci, že se musí kromě nákladů na stavební práce snížit i DPH na stavební materiál. Dalším bodem je renesance družstevního bydlení," popsala plány Trikolóry její předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková.

"Je nutné zvýšit konkurenci na trhu. SPD proto podporuje družstevní bydlení, podporu obecního bydlení. Chceme zavést bezúročné půjčky pro novomanžele, pro pracující rodiče a pracující rodiny," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

"Pro nás má prioritu družstevní výstavba a obecní byty. Je katastrofou, když analytici bank říkají, že běžný občan šetří na byt 56 let, a to je pro nás absolutně nepřijatelné," řekl místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

"My chceme jednoznačně sledovat lhůty a urychlení, aby byla co největší výstavba. A jednoznačně se bude muset zapojit stát tak, jak je to ve Vídni, protože vlastnictví je v obcích a samosprávách," řekl předseda Přísahy Robert Šlachta.

Související obsah

"Jenom v Praze je 70 tisíc neobsazených bytů. To znamená, že se s byty spekuluje ve velkém. My chceme, aby se zavedla pokuta za dlouhodobě neobsazený byt. Druhá věc je, že musíme pomoct nízkopříjmovým," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle portálu Cenová mapa vyjde v hlavním městě průměrný nový byt o skoro milion levněji než loni. Důvodem ale není zlevňování bydlení, developeři jen reagují na poptávku a nabízí čím dál menší byty. Roste třeba zájem o garsonky. Na prodejích se podílejí téměř 23 procenty, před pěti lety to bylo zhruba 20 procent.

Linda Nguyenová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz