Zahraničí

Rozloučení s Belmondem: Národní pocta bude tam, kde vzdal hold blízkému příteli

Rozloučení s Belmondem: Národní pocta bude tam, kde vzdal hold blízkému příteli
Zdroj: Profimedia

Zpráva o smrti Jeana-Paula Belmonda v pondělí odpoledne zarmoutila svět a především hercovu rodnou Francii. Ta proto jednala rychle. S umělcem, kterého francouzský prezident Emmanuel Macron označil za národní klenot, se národními poctami veřejně rozloučí už ve čtvrtek 9.září odpoledne. Na místě, kde sám dal před několika lety sbohem svému blízkému příteli.

Legendárního Jeana-Paula Belmonda oplakává celý svět. Ačkoliv smutnou zprávu o úmrtí 88letého herce zveřejnil jeho právník v pondělí odpoledne, už teď má Belmondova rodná země jasno o tom, jak bude vypadat jeho pohřeb. Původně se uvádělo, že pohřeb bude spojený s národními poctami. Nakonec se ale bude jednat o dva oddělené obřady.

Na Belmonda vzpomíná spousta známých osobností, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pro herce ale truchlí i ministryně kultury Roselyne Bachelotová-Narquinová. "Jsem hluboce dojata. Díky svému talentu, šarmu, něze a nadšení, když hrál, nám divákům Belmondo přirostl k srdcím. Děkuji za všechny emoce a vzpomínky, Jeane-Paule. Bylo to úžasné," uvedla Bachelotová-Narquinová na svém oficiálním twitterovém účtu.

Právě francouzské ministerstvo kultury podle webů Le Parisien a France Info nejrpve oznámilo, že hercův pohřeb bude se státními poctami.

Takové rozloučení je ve Francii historicky určené vojákům, kteří padli za svou vlast. Nejednou ale pohřeb se státními poctami měly také jiné významné osobnosti, zejména s přínosem pro kulturu.

Související obsah

Nakonec se národní pocta Jeanu-Paulovi Belmondovi uskuteční zvlášť, a to ve čtvrtek od 16.30 v pařížské Invalidovně – tedy na stejném místě jako smuteční obřad pro jeho blízkého přítele, šansoniéra arménského původu Charlese Aznavoura. Ten zemřel 1. října 2018 – jen pár dní poté, co se s Belmondem viděli a slíbili si, že setkání brzy zopakují. Hercův pohřeb se pak bude konat v pátek v 11 hodin v kostele Saint-Germain.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz