Zahraničí

KLDR uspořádala obří vojenskou přehlídku, zúčastnil se i pohublý Kim

V centru severokorejské metropole Pchjongjang propukly okázalé oslavy 73. výročí vzniku KLDR. Zlatým hřebem byla jako tradičně velkolepá vojenská přehlídka. Na ni z tribuny osobně dohlížel severokorejský diktátor Kim Čong-Un.

Centrální náměstí v Pchjongjangu zazářilo barvami. Z amplionů se linula vojenská dechovka, na kterou synchronizovaně pochodovaly šiky vojáků a vojaček. Na pozdrav jim z výšky kynul jejich vůdce Kim Čong-un. Podle světových médií byl však výrazně pohublý. Mnozí tak spekulují, zdali není nemocný.

Na přehlídce komunistický režim vždy předvede světu to nejlepší vojenské vybavení. Letos ale chyběly balistické rakety. Místo nich státní média zveřejnila fotografie vojáků oblečených v ochranných oblecích a plynových maskách. Má jít o speciální proticovidovou jednotku.

Související obsah

​Vojenské přehlídky v KLDR mají dva významy. Prvním je varovat vnější svět, který proti nejizolovanější zemi světa zavedl tvrdé sankce, a doma pak, zvlášť v těžkých časech, plní roli propagandy. "Přišel jsem se poklonit našemu velikému vůdci, který je otcem socialistické Koreje a zakladatelem naší země," svěřil se student Mun Ju Hyon.

A dobrou reklamu teď komunistický režim skutečně potřebuje. Země kvůli epidemii koronaviru čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v historii. Velká část obyvatel nemá přístup k základním potravinám a lidé tam umírají hladem.

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz