Domácí

U přehrady Hracholusky se nedá vydržet. Hnijící sinice způsobují silný zápach

Na ochlazení netrpělivě čekají majitelé domů a chat u části přehrady Hracholusky. Voda se tam změnila v kalnou stoku. Nejen, že se v ní nedá koupat, ale kvůli zápachu se nedá ani větrat. Za vše zřejmě mohou hnijící sinice.

Část přehrady v místě, kde do ní vtéká řeka Mže, teď připomíná spíš zkaženou hrachovou polévku než místo, kde by si chataři mohli užít poslední teplé dny. Na pomoc proto ve čtvrtek zavolali hasiče.

"Hasiči ze stanice Stříbro na místo povolali laboratoř Třemošná, která nabrala vzorky a tyto vzorky poté předala odboru životního prostředí," informoval mluvčí hasičů Petr Poncar.

"Já jsem se tady koupal. Když byly děti malý, tak jsme se tu koupali, celý léto jsme skákali do vody," vzpomíná jeden z chatařů. Teď už by si prý netroufl.

Kromě zelenobílého povlaku na hladině je podél řeky cítit velmi silný zápach. Chataři měli podezření, že do vody unikly splašky. Jenže podle odboru životního prostředí vodu znečistily rozkládající se sinice.

Související obsah

​Silný zápach je prý způsobený tím, že se velké množství sinic rozkládá na jednom místě. Povodí Vltavy proto chtějí vodohospodáři žádat, aby zvýšilo množství vody vypouštěné z přehrady.

"Oni se rozkládají vlastně na jednom místě teď. Když by se to rozehnalo do větší plochy, tak to nebude tak intenzivní," vysvětlil Miroslav Lazorka z vodoprávního úřadu ve Stříbře.

Z řeky ale pro jistotu laboratoř odebrala další vzorky pro vyloučení chemického znečistění. Zvýšit množství vypouštěné vody by měli vodohospodáři během několika dní. Jestli to ale pomůže, zatím není jasné.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz