Zajímavosti

Záhada chování koček rozluštěna? Vědci přišli se sedmi zásadními zjištěními

Záhada chování koček rozluštěna? Vědci přišli se sedmi zásadními zjištěními
Zdroj: Profimedia

Kočky zůstávají i po tisících letech soužití s lidmi poněkud záhadnými tvory. Není proto divu, že se jim věnují další a další studie. Finští vědci se tentokrát zaměřili na kočičí osobnost a chování. Jejich zjištění by nám mohlo pomoci naše domácí mazlíčky lépe pochopit.

Kočky mají osobnosti se stabilními změnami v chování jednotlivců stejně jako lidé a další zvířata. A určité chování je běžnější u některých plemen. Přesně na to nedávno přišli finští vědci z Helsinské univerzity. Ve svém výzkumu získali data o 4316 kočkách z 26 odlišných plemen. Z nich potom zjistili, že tito domácí mazlíčci vykazují sedm osobnostních a behaviorálních rysů. Studii publikoval odborný časopis Animals.

Zkoumání kočičího chování je podle finských vědců důležité, protože kočky s odlišnými osobnostmi mají rozdílné potřeby. Například aktivní jednotlivci potřebují, aby se jim chovatelé více věnovali a více si s nimi hráli, na rozdíl od pasivnějších zvířat. Bojácným kočkám se zase bude líbit více míst na schovávání a klidnější životní styl jejich majitele.

"O kočkách je toho známo mnohem méně než o psech. Potřebujeme kočky lépe pochopit, abychom odstranili problematické chování a zlepšili jejich životní podmínky," uvedla autorka studie Salla Mikkolaová. 

Související obsah

A jak vědci osobnostní rysy koček zkoumali? Sestavili dotazník se 138 prohlášeními o chování koček a poslali jej majitelům zkoumaných zvířat. Dotazník zahrnoval pět osobnostních rysů a dva problematické faktory v chování. Byly to následující: aktivita/hravost, ustrašenost, agresivita vůči lidem, společenskost vůči lidem, společenskost vůči kočkám, problém s čistotou (vylučování na nevhodných místech apod.) a přehnaná péče. Problém s čistotou a přehnaná péče nejsou osobnostní znaky, ale můžou napovídat, že kočka citlivě reaguje na stres.

Vědci zkoumali osobnostní rysy koček už v předchozích výzkumech. Mohli tak porovnat odpovědi majitelů a zjistili, že hravost, agrese a strach se opakují v odpovědích nejčastěji. Vzhledem k tomu, že do výzkumu byla zahrnuta různá plemena, dokázali vědci také určit, jestli se kočky liší v chování napříč plemeny. A zjistili, že některé znaky byly typičtější pro určitá plemena, zatímco u jiných se vyskytovaly méně.

"Nejustrašenější byla ruská modrá kočka, zatímco habešská kočka se bála nejméně. Bengálská kočka byla nejaktivnější plemeno. Perská a exotická byly nejpasivnější," vypočítával rozdíly mezi plemeny autor studie Hannes Lohi. 

Znaky přehnané péče vykazovaly nejvíce siamská a balinéská kočka. V agresivitě vůči lidem pak vedla turecká van. Rozdíly mezi kočičími plemeny ale ještě nejsou dostatečně prozkoumány, vědci se jim proto plánují věnovat nadále.

"V dalších studiích použijeme složitější modely ke zkoumání faktorů, které ovlivňují vlastnosti a problematické chování. V těchto modelech budeme kromě plemene brát v úvahu i věk, pohlaví, zdravotní stav kočky a celou řadu faktorů prostředí," přislíbila vědkyně Mikkolaová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz