Zajímavosti

Astronomové pořídili nové fotky záhadné planetky, vypadá jako psí kost

Astronomové pořídili nové fotky záhadné planetky, vypadá jako psí kost
Zdroj: Profimedia

Týmu vědců, složeného z astronomů z celého světa, se podařilo získat dosud nejostřejší fotografie záhadné planety přezdívané Kleopatra. Planetka je zajímavá tím, že její tvar připomíná "kost pro psa", a navíc ji obíhají rovnou dva měsíce.

Nové fotografie byly pořízeny pomocí teleskopu Evropské jižní observatoře (EOS), která se nachází v Chile. Ostrá jasnost snímků pomohla vědcům dozvědět se více o hmotnosti a tvaru této záhadné planetky. Nové poznatky by mohly vnést více světla do toho, jak planetka vznikla a také jak vznikly její dva měsíce.

"Díky zkoumání objektů zcela vybočujících z řady věda dosahuje velkého pokroku. Myslím, že jedním z takových těles je i Kleopatra. Pochopením tohoto komplikovaného systému se můžeme naučit mnoho nového o sluneční soustavě," popsal pro odborný časopis Astronomy&Astrophysics astronom Franck Marchis.

Související obsah

​Kleopatra obíhá kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem, od Země je vzdálená zhruba 200 milionů kilometrů. Planetka byla objevena před 20 lety, přičemž její neobvyklý tvar vědce opravdu zaskočil. Kvůli dvojici laloků spojených tlustým krkem ji astronomové označují jako "kost pro psa". V roce 2008 byly následně objeveny dva měsíce, které planetku obíhají. Měsíce byly pojmenovány po dětech Kleopatry, a to AlexHelios a CleoSelene.

Zdroj: Profimedia

​Na pozorování planetky se podílí také astronomové z České republiky, zejména Miroslav Brož z Univerzity Karlovy. Jeho tým pomocí speciálních přístrojů zjistil, že se měsíce planetky nacházejí jinde, než se původně myslelo. "Pokud jsou špatně dráhy měsíců, je špatně vše, včetně hmotnosti Kleopatry," řekl Brož.

Vědci tak byli schopni spočítat reálnou hmotnost planetky, která je o 35 procent nižší. Zároveň vypočítali také to, že je Kleopatra dlouhá zhruba 269 kilometrů. Pouhým okem je však ze Země neviditelná. Bylo by to totiž jako pozorovat golfový míček ze vzdálenosti 40 kilometrů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz