Domácí

Klasické hračky už děti nezajímají. Nejvíc si přejí elektroniku

Klasické hračky přestávají děti zajímat, tvrdí psychologové a učitelé. Zatímco ještě před nedávnem měly radost třeba z fotbalového míče, dnes jsou prý nejšťastnější, když dostanou elektroniku. To, co bylo v módě před dvaceti lety, teď už patří spíše do muzea.

Přání dnešních dětí se zcela liší od věcí, které chtěli jako malí ti dříve narození. "Kostičky, co táta vyřezal," svěřil se televizi Nova se svým někdejším přáním jeden z dospělých. Na půdě pardubického zámku leží už jako muzejní kousek například meoskop.

Je to druh promítačky, před čtyřiceti lety skvělá dětská hračka. "Kotoučky byly doplněny krátkým vyprávěním, které šlo předčítat, zatímco si pozorovatel přecvakával," vysvětluje kurátorka sbírky hraček Daniela Klvaňová.

Na kotoučích nebyly jen pohádky. Do rukou reportéra se dostala například zoologická zahrada nebo spartakiáda z roku 1975.

Související obsah

​Dnes už nikdo nechce dřevěný bumerang, nepraktickým dárkem se stala i panenka z celuloidu, která je křehčí než sklo. Ty tam jsou i papírové panenky, kterým šlo měnit oblečení. Je nové tisíciletí a děti chtějí elektroniku.

Reklamy výrobců hraček jsou velmi účinné. "Dítě je příjemný konzument čehokoli, co se na trhu objeví. Nehledě na to, že tam je i porovnávání. Děti musejí mít podobné hračky," vysvětluje psycholog Jan Lašek.

Podobně to vidí i družiny základních škol a snaží se nové trendy alespoň přibrzdit. "My se snažíme nakupovat hračky, které jsou klasické, třeba dřevěné hračky," řekl ředitel základní školy Jiří Otčenášek.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz