Zahraničí

Boj o malého Eitana (6). Chlapec přežil nehodu lanovky, teď se řeší jeho únos

S šestiletým Eitanem Biranem se osud nemazlil. Letošní květnovou nehodu lanovky v Itálii sice přežil, ale stal se z něj sirotek. Nyní navíc italské úřady začaly vyšetřovat jeho únos. Chlapce totiž proti vůli ostatních členů rodiny o víkendu odvezl jeho dědeček do Izraele.

Příbuzní šestiletého Eitana Birana, který jako jediný letos v květnu přežil nehodu lanovky v italské Strese, se už delší dobu přou o chlapcovo opatrovnictví. Celá situace se teď navíc dramaticky zkomplikovala.

Zatímco Eitanova teta z otcovy strany, která žije v Itálii, si přeje, aby tam chlapec zůstal, jeho příbuzní v Izraeli mají jiný názor. Teta a dědeček z matčiny strany by totiž Eitana chtěli vychovávat v rodné zemi. O víkendu se proto uchýlili k radikálnímu kroku.

Malého Eitana totiž bez souhlasu příbuzných v Itálii odvezl do Izraele chlapcův dědeček z matčiny strany. Ten měl Eitana v sobotu jen krátce navštívit. Ze společného nakupování se ale zpět nevrátili. Chlapec měl přitom v pondělí nastoupit do katolické školy se svými bratranci.

Související obsah

Eitanův dědeček, bývalý voják izraelské armády, celou akci detailně naplánoval. Nejprve autem dorazil do švýcarského Lugana, odkud se do Itálie vydal soukromým letadlem. Tím s chlapcem následně odletěl zpět do Izraele.

Gali Pelegová, sestra Eitanovy zesnulé matky, tvrdí, že s otcem neměli jinou možnost. Zároveň odmítá, že by šlo o únos: "My jsme Eitana neunesli a toto slovo ani nebudeme používat. Eitana jsme přivezli zpátky domů. Museli jsme to udělat, protože jsme neměli žádné informace o jeho zdravotním nebo psychickém stavu. Kdyby navíc soudce nezorganizoval schůzky, už bychom Eitana neviděli."

Podle Pelegové se chlapec do Izraele těšil. Žena dále tvrdí, že v srpnu zahájila proces adopce, aby Eitan neztratil své vazby na rodnou zemi.

Související obsah

Do své péče přitom chlapce získala teta z otcovy strany Ayi Biran-Nirková, a to poté, co Eitana v červnu propustili z turínské nemocnice. Chlapcův izraelský pas, který měl u sebe Eitanův dědeček, navíc příbuzní žijící v Izraeli měli Biran-Nirkové vrátit podle nařízení soudu do 30. srpna.

Nehoda lanovky na trase Stresa-Mottarone se stala 23. května. O život během ní přišlo 14 lidí. Mezi nimi byli Eitanovi rodiče, prarodiče z otcovy strany i chlapcův mladší bratr.

Přesná příčina nehody dosud není známá. Vyšetřovatelům by ale v jejím objasnění měly pomoci trosky lanovky, které by do října měli odklidit. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz