Krimi

Gang chtěl v Česku lovit tygry, ulovenou zvěř měl skladovat v mrazáku s jídlem

Celní správa v úterý na tiskové konferenci zveřejnila podrobnosti ke dvěma případům, které se týkají chráněných zvířat. V jednom z nich se jednalo o organizování lovu tygrů v pronajaté honitbě v Česku, druhý se týká usmrcení rysa na Šumavě.

Podrobnosti ke spisům Lovec a Kameňák představila v úterý deset dopoledne Celní správa. V případě Lovec se jedná o organizování nelegálního lovu tygrů v Česku a Kameňák se týká lovu rysů ve stejnojmenné honitbě na Šumavě.

Podrobnosti k Lovci uvedl vedoucí oddělení Koordinace celních podvodů Celní správy Pavel Kuchyňka. "Na počátku stála úzká spolupráce se slovenskými kolegy, dle vstupní informace se měl v pronajaté honitbě uskutečnit lov tří živých tygrů. Zvířata měla být tajně vpuštěna do pronajaté honitby v České republice a následně odlovena skupinou lovců ze Slovenska, kteří za pseudolov již zaplatili. Tygři jsou jedni z nejvíce chráněných druhů, jejich usmrcení je v rozporu s národními i mezinárodními předpisy," popsal. Lov se nakonec neuskutečnil, dodavatel tygrů si podle Kuchyňky vše rozmyslel a radši je prodal do ciziny.

Je to prasárna, reaguje ministr životního prostředí Richard Brabec na lov tygrů v Česku:

 

Související obsah

Při domovních prohlídkách v roce 2019 zajistila Celní správa 204 exemplářů včetně trofejí medvědů, vlků, tetřevů, rysů, levhartů, pum a dalších. Některé domovní prohlídky byly jen pro otrlé. "Na podlaze se nacházely tlející kůže, kusy paroží i kostí. Při jedné domovní prohlídce jsme našli 13 pultových mrazáků, ve kterých byla mrtvá těla živočichů smíchaná se zamraženými potravinami," doplnil Kuchyňka. V případě usmrceného rysa šlo o samici, která se starala o půlroční mládě.

V případu Kameňák šlo o informaci, že někdo loni v listopadu usmrtil rysa na Šumavě v honitbě Kameňák. Celníci měli k dispozici i fotky. "Operační činností se podařilo zjistil, že tělo rysa by se mělo stále nacházet v mrazicím boxu u podezřelé osoby, na základě těchto informací bylo přistoupeno k domovní prohlídce na přelomu června a července. Jednalo se celkem o dvě domovní prohlídky, byly zajištěny exempláře chráněných živočichů, konkrétně bobra, losa, káněte, tetřeva, včelojeda, rysa a krahujce," řekl Kuchyňka.

V mrazácích celníci našli dvě těla rysů, ale ani jedno se nepodobalo tomu ze získané fotky. V kauze Lovec je obviněných celkem 12 lidí, Kameňák je stále prověřován, obvinění hrozí jednomu člověku.

Podrobnosti k případu zjišťoval reportérka TV Nova Barbora Slavíková. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Píše se na Deník.cz