Zahraničí

Papež navštívil v Košicích romské sídliště. Jste v srdci církve, řekl obyvatelům

Papež František se třetí den návštěvy přesunul na východ Slovenska, konkrétně do Košic a Prešova, kde se ho věřící nemohli dočkat a někteří na něj čekali už od noci. Na mši nakonec přišlo 50 000 návštěvníků. Svatý otec má nabitý program, kromě liturgie v Prešově navštívil i romské sídliště Luník IX. v Košicích.

Dlouhé hodiny čekali věřící v Prešově, aby papeže Františka viděli zblízka. Už od noci postávali u tamní městské haly, kde se v úterý uskutečnila liturgie svatého Jana Zlatoústého. Organizátoři začali první návštěvníky pouštět dovnitř už půl hodiny po půlnoci. Informoval o tom zpravodajský web tvnoviny.sk.

Noc byla chladná, návštěvníci se proto dobře oblékli, zabalili do dek a seděli na stoličkách před budovou, dokud je nepustili dovnitř. Před šestou hodinou ráno se dokonce zaplnilo i parkoviště na nedokončené dálnici. A věřících přibývalo více a více.

Zdroj: TV Markíza

Při příjezdu papeže se rozezvonily všechny zvony v řeckokatolických a římskokatolických kostelech ve městě. Zvonění začalo v 9:50 a trvalo deset minut. V 10:30 pak začala archijerejská svatá liturgie, které papež předsedal. Na setkání se Svatým otcem přijeli podle webu tvnoviny.sk do Prešova i významní hosté. Například lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich a pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Liturgii navštívilo 50 tisíc návštěvníků.

Liturgie trvala do 12:30, poté se papež František měl přesunout do Košic. Všechny ale překvapil, když se rozhodl změnit program a navštívil v Prešově jezuity v Exercičním domě svatého Ignáce, kde strávil deset minut. Osobně se vydal pozdravit zaměstnance, kteří se kvůli vaření obědů pro účastníky setkání nemohli zúčastnit liturgie. Sám papež František je také jezuita.

Prešovské setkání s papežem se neobešlo bez drobných zdravotních potíží návštěvníků. Zdravotníci na místě řešili převážně kolapsy. Webu tvnoviny.sk řekla operátorka prešovské záchranné služby Ľuboslava Pekárová, že zdravotní zabezpečení proběhlo bez problémů.

V Košicích má Svatý otec v plánu dvě zastávky. Jako první navštívil okolo 16:00 nechvalně proslulé sídliště Luník IX., tam na něj čekaly stovky Romů, včetně ženy, která na sídlišti vyrůstala a díky pomoci tamních salesiánů dostudovala a mohla se odstěhovat do jiné části Košic. Papež na místě připomněl slova svatého Pavla VI., "Nejste na okraji, jste v srdci církve,“ řekl tamním obyvatelům.

Podle papeže je církev domovem Romů a nikdo nemůže nechávat mimo ni ani je, ani nikoho jiného. "Bůh si nás přeje každého jiného, ale sjednocené okolo něho," doplnil. Romská menšina podle něj čelila spoustě stereotypů, nyní je čas na dialog, myslí si. Papež se vyjádřil i k životním podmínkám na sídlišti. "Tvorba Ghett nic nevyřeší," tvrdí. Poděkoval zároveň těm, kteří pomáhají integraci.

Následně se papež přesunul na stadion Lokomotiva, kde se setkal s mladými lidmi. Na místě se zastavil u dívky, požehnal jí a políbil ji. Vyloučená lokalita Luník IX. se na návštěvu Svatého otce připravovala dlouho dopředu. Na sídlišti probíhaly různé opravy, uklízelo se, pokládal se nový povrch na příjezdovou cestu a místní se připravovali i duchovně. Většina z obyvatel je totiž věřící a na návštěvu papeže se těší, vnímají ji totiž jako symbol naděje. 

Papeže Františka čeká vrchol jeho návštěvy. Na programu je mše svatá:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz