Domácí

"I lehký pád z kola může skončit smrtí." Těžké nehody v horách se týkaly i dětí

"I lehký pád z kola může skončit smrtí." Těžké nehody v horách se týkaly i dětí
Zdroj: Horská služba

Hned čtyřikrát musel mezi sobotou a úterním dopolednem letět vrtulník do Jeseníků k případům vážně zraněných cyklistů. Členové horské služby ošetřovali jak dospělé, tak i děti. Jedna nezletilá dívka skončila v nemocnici v kritickém stavu.

Členům Horské služby Jeseníky dělají v těchto dnech vrásky na čele hlavně cyklisté. Za uplynulé čtyři dny hlásí i stejný počet výjezdů s vážnými zraněními. Ve dvou případech šlo o nehody v tzv. trial parcích. Další dva úrazy se staly na běžných cyklostezkách, ale i zde šlo o těžká zranění. "Bohužel dvěma ze čtyř zraněných byly děti ve věku dvanáct a třináct let. Jedno z nich, dívka, dokonce utrpěla zranění, která vážně ohrožovala její život," komentoval dění v pohoří Tomáš Skokan, sloužící dispečer Horské služby Jeseníky.

Související obsah

​Ve všech horských oblastech se kvůli hezkému počasí nachází velké množství návštěvníků, zejména pak právě milovníků horské cyklistiky. "Ke každému zásahu došlo v jiné lokalitě. Ke zraněným tak vyjížděli naši záchranáři na Karlově, Dolní Moravě, Rabštejně a Koutech nad Desnou. Tak se stalo, že krajské dispečinky linky 155 k nám posléze vyslaly vrtulníky Leteckých záchranných služeb z krajů Moravskoslezského, Olomouckého i Hradeckého," doplnil Skokan.

I když všichni tito cyklisté měli ochranné přilby, je na místě připomenout, že právě pro cyklotrialy i horské cyklostezky je nošení těchto bezpečnostních prvků sice nepovinné, ale nezbytné. "I zdánlivě lehký pád z kola může pro jezdce skončit velice těžkým zraněním a v případě zvlášť nepříznivých okolností i smrtí. Stejně tak upozorňujeme na přílišné riskování při sjezdech a nerespektování vlastních sil a dovedností," důrazně na uživatele horských kol apeloval Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz