Zahraničí

Dům narkobarona El Chapa je možné vyhrát v mexické státní loterii

Dům narkobarona El Chapa je možné vyhrát v mexické státní loterii
Zdroj: Profimedia

Nenápadný čerstvě opravený dům, odkud z obklíčení armádou unikl bývalý drogový král Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Prcek), se stal jednou z cen mexické státní loterie. Losovat se bude ve středu a o tikety je velký zájem.

V nijak honosném domě se dvěma ložnicemi v klidné čtvrti města Culiacán, metropoli státu Sinaloa, se svého času nejbohatší a nejhledanější obchodník s drogami na světě Guzmán ukrýval v roce 2014. Když dovnitř vtrhli mexičtí mariňáci, našli jen tunel pod vanou.

Dům propadl státu a byl dlouho prázdný. Vládní instituce pro navracení kradeného majetku lidem (INDEP) ho nabídla do dražby, ale nikdo neměl zájem. Proto ho nechala opravit a spolu s další dvacítkou zabavených nemovitostí ho věnovala do státní loterie pořádané u příležitosti Dne nezávislosti, informovala agentura AP.

Související obsah

Vilka je čerstvě vymalovaná, má nový nátěr fasády. Zmizely kamery, které monitorovaly každý centimetr exteriéru. Opravené jsou škody způsobené vpádem vojáků. Únikový tunel vedoucí do dešťové kanalizace je zabetonovaný, koupelna nově vykachlíčkovaná. Odhadní cena činí 183 tisíc amerických dolarů (necelé 4 milióny Kč). O losy je údajně velký zájem, jeden vyjde na 12 dolarů (zhruba 260 Kč). Loterii propagoval osobně mexický prezident López Obrador, o tom, komu dům patřil, se však nezmínil. Výtěžek loterie připadne mexickým olympionikům.

Guzmánův dům neoplývá přepychem jako jiná sídla narkobaronů, nemá ani bazén. Ale jako úkryt byl dokonalý. Sousedy má jen z jedné strany, z druhé vede podzemní kanál, kterými je město kvůli přívalovým dešťům protkané. Právě do něj ústil tunel u koupelny.

Zdroj: Profimedia

El Chapa dopadli mariňáci o pár dní později v necelých dvě stě kilometrů vzdáleném Mazatlánu, rovněž v Sinaloa, mateřském státě Guzmána i jeho drogového kartelu. Skončil v nejpřísněji střeženém mexickém vězení, odkud se mu podařilo uniknout tunelem. Ten pro něj nechal rok a půl budovat kartel a vedl až do sprchy v jeho betonové cele.

To byl poslední z Prckových mistrovských úniků. Po šesti měsících ho vojáci znovu dopadli a byl vydán do USA, kde ho v roce 2019 odsoudili k doživotí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz