Zahraničí

Kanárský ostrov v ohrožení kvůli sopce. Lidé se připravují na možné evakuace

Kanárský ostrov v ohrožení kvůli sopce. Lidé se připravují na možné evakuace
Zdroj: Profimedia

Na Kanárském ostrově La Palma hrozí erupce tamní sopky Teneguía. Seismologové za posledních pět dní zaznamenali více než 4200 otřesů, jejichž intenzita stále narůstá. Úřady už vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a lidem na jihu ostrova doporučily, aby se připravili na případnou evakuaci.

Před 10 lety, v říjnu 2011, vybuchl u pobřeží El Hierro na španělských Kanárských ostrovech po týdnech intenzivní seismické aktivity podmořský vulkán. Nyní se zdá, že se podobná situace může opakovat, a to na blízkém ostrově La Palma. Za posledních několik dní bylo zaznamenáno více než 4200 otřesů a podle badatelů je nanejvýš pravděpodobné, že v příštích dnech či týdnech vyvře v oblasti Cumbre Vieja na povrch sopečné magma, informuje portál El País.

"Nedokážeme pro příští dny udělat žádnou přesnou předpověď. Vše ale nasvědčuje tomu, že zemětřesení budou mít větší intenzitu a lidé je budou pociťovat stále silněji," varovala šéfka regionální pobočky španělského geografického ústavu IGN María José Blancová.

Podle vulkanologů zatím stále neexistují jasné známky bezprostřední erupce. Úřady se ale rozhodly zvýšit riziko varování před sopečnou erupcí na žlutý, tedy druhý nejvyšší stupeň.

Související obsah

Poslední sopečný výbuch v La Palmě byl zaznamenán před padesáti lety v říjnu 1971, kdy Teneguía vychrlila do okolí tisíce kubíků rozžhaveného magmatu. Situace zůstala klidná až do roku 2017, kdy se seizmická aktivita opět obnovila. V posledních několika dnech tato aktivita zesílila neustálými malými otřesy, známými jako zemětřesný roj.

Tento zemětřesný roj začal 11. září a od té doby se podařilo zaznamenat více než 4200 otřesů. Téměř všechny byly malého rozsahu, ale ve středu se objevily čtyři, které měřily více než tři stupně. A co víc, otřesy se také přibližují k povrchu, což naznačuje, že magma hledá, kudy by se dostalo na povrch.

Blancová uvedla, že tento roj je "velmi silný" ve srovnání se situací v El Hierro před 10 lety. Otřesy v La Palmě podle ní uvolnily během tří dnů tolik energie, kolik se tehdy uvolnilo za dobu několika týdnů. Situace je však velmi nepředvídatelná. "Stále ještě nedošlo k žádnému velkému zemětřesení, které by otevřelo cestu magmatu," vysvětlila. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz