Ekonomika

Částečná privatizace Českých drah i pošty: Návrh naráží na kritiku. ANKETA

Kandidát na ministra financí za koalici SPOLU a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura přišel s nápadem na částečnou privatizaci Českých drah a České pošty. Chce, aby případní akcionáři tlačili na to, aby podniky nebyly ztrátové. Většina ostatních politických stran s takovou privatizací nesouhlasí.

Z České pošty by podle Stanjury mohla být akciová společnost a část akcií by se mohla prodat. "Já jsem přesvědčený, že soukromý vlastník se chová lépe než ten státní. Dneska vláda obměňuje poštu a skoro každý ministr vnitra vymění šéfa České pošty. To není cesta, jak zlepšit její výkonnost," vysvětlil Stanjura.

Podle ekonomů by privatizace oběma firmám pomohla s jejich ekonomickými výsledky, nicméně Česká pošta se už teď chystá provozovat část svých služeb na tržní bázi. "Chystáme se oddělit státní služby od těch čistě komerčních, které nebudou závislé na financování od státu a budou si na sebe muset samy vydělat," sdělil mluvčí pošty Matyáš Vítek. "Jsme akciovou společností, je potřeba se obrátit na vlastníka, kterým je stát," reagovala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

​"Nyní problém obou z nich je, že ta ziskovost je upozaďována, že tam často vítězí třeba politické tlaky, a to si myslím, že je špatně. Proto jsou v takovém stavu, v jakém jsou," okomentoval aktuální situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Většina politiků se ale shoduje, že privatizace není potřeba. "Pokud se to dobře řídí a nikdo to netuneluje, tak firmy vydělávají. Proč bychom to měli privatizovat?" reagoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Myslím si, že je to špatný nápad, že je naopak prioritou, aby zůstaly pod vlivem státu a nebyly privatizovány," sdělil poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Související obsah

​"Naše hnutí je proti rozkrádání země a jak slyším, že ODS chce něco privatizovat, tak zbystřím pozornost, protože tohle už ODS v minulosti předvedla," reagoval předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. "Koalice SPOLU chystá další zlodějinu za bílého dne a ODS se chystá rozkrást i to poslední, co zbylo po jejich vládách," uvedl šéf SPD Tomio Okamura.

"Pokud se podíváme na cizí země, tak ten velký národní dopravce existuje, a to je něco, co by si ten stát měl nechat," sdělil Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda STAN. "Je to ochutnávka toho, co nás čeká, pokud se ODS ujme vlády. Můžeme očekávat výprodej státu," sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"My určitě chceme tyhle firmy osvobodit od státu, to znamená privatizovat. Myslíme si, že je potřeba, aby tyto firmy fungovaly tržně, protože mají tržní konkurenci," uvedl Libor Vondráček (TSS), předseda Svobodných.

Skupina České dráhy vykázala za loňský rok ztrátu ve výši 4,1 miliardy korun. Česká pošta hospodařila se ztrátou 1,4 miliardy korun.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz