Zahraničí

Našli "nový" obraz slavného malíře. Vystihuje prý i covid-19

Našli "nový" obraz slavného malíře. Vystihuje prý i covid-19
Zdroj: Profimedia

Van Goghovo muzeum v nizozemském Amsterdamu ve čtvrtek oznámilo velkou novinku. Do rozsáhlé muzejní sbírky obrazů Vincenta van Gogha, jednoho z nejznámějších malířů vůbec, teď přibude další exponát. Soukromý majitel totiž muzeu zapůjčil dosud neznámou malířovu kresbu.

Umělecký svět obletěla zpráva z nizozemského hlavního města. Van Goghovo muzeum v Amsterdamu totiž svou sbírku rozšířilo o nový exponát. Tím je podle amsterdamského deníku Het Parool neznámá kresba malíře Vincenta van Gogha, kterou muzeu dočasně zapůjčil soukromý majitel. Přeje si zůstat v anonymitě, ale v jeho rodině se obraz předával už od roku 1910.

Obraz je unikátní hlavně tím, že nikdy nikde nebyl vystaven a není možné ho dohledat ani v žádných katalozích nebo databázích. Ani odborníci tedy o existenci kresby vůbec netušili. Podle nich je navíc zásadní i její nálada, která je prý velmi aktuální také v dnešní době.

Související obsah

"Van Gogh se velmi zajímal o obyčejné lidi a o vyjadřování emocí. Myslím, že po covidovém období se teď všichni cítíme takhle a je úžasné, že to můžeme sdílet s našimi návštěvníky," nechala se slyšet ředitelka muzea Emilie Gordenkerová.

Kresba se nápadně se podobá studii zvané "Worn Out", což by se dalo přeložit jako Studie omšelosti. Van Gogh svoje obrazy pojmenovával anglicky, protože doufal, že se mu podaří prorazit i v zahraničí.

Zaměstnance muzea velmi překvapilo, že je soukromý majitel oslovil. O pravosti kresby ale ani na vteřinu nepochybovali. Malířův rukopis je totiž patrný i na stopách poškození na zadní straně. Ty odborníci spojují se způsobem, jakým Van Gogh používal kousky škrobu k přikládání listů papíru na rýsovací prkna.

Související obsah

"Van Gogh použil silnou tesařskou tužku a hrubý akvarelový papír. List byl následně fixován směsí vody a mléka. V té době Van Gogh pracoval jako umělec pouze dva roky, přičemž právě v této době hlavně kreslil," uvedl odborník z Van Goghova muzea Teio Meenendorp.

"Zvláštní zájem o bližní a zvláště o lidi, kteří to měli těžké, se Van Gogha držel od začátku," doplnil Meenendorp. Ani sám umělec ale neměl lehký život – byl krátký, plný trápení a opředený všemi možnými historkami. Jeho velkou část navíc malíř prožil v chudobě a na okraji společnosti.

Vincent van Gogh se proslavil až po svojí tragické smrti v roce 1890. S největší pravděpodobností šlo o sebevraždu, protože malíř trpěl vážnými psychickými problémy. Také ty dodnes zůstávají předmětem spekulací. 

tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz