Zajímavosti

Zájem o předmanželské smlouvy roste. Ženě z Liberecka kvůli ní hrozí vězení

V Česku roste zájem o předmanželské smlouvy. Podle statistik je uzavírá téměř každý pátý pár. A zájem o ně neklesl ani během pandemie.

Předmanželská smlouva může vyřešit řadu problémů v budoucnosti. Kromě toho, že si v ní můžete určit, zda budete majetek nabývat po svatbě společně, může vás ochránit i před odpovědností za partnerovy dluhy, které mohou mít dopad i na další generaci.

"Nejčastější případy odpovědnosti za dluhy jsou typicky, když si jeden z manželů vezme někoho, kdo má nějaký starší dluh, třeba jízdu na černo, která už je exekučně vymáhána, tak bez manželské smlouvy potom může být postiženo i společné jmění manželů," sdělil prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

​Nejčastěji ale lidé uzavírají předmanželskou smlouvu, aby oddělili majetek. A v případě rozvodu je tak jasně dané, kdo co vlastní. "Společné jmění a společné závazky vůbec nevzniknou a trvá nadále ten režim, který měli manželé před uzavřením manželství," vysvětlil Neubauer.

​Zájem o uzavření předmanželské smlouvy roste. Zatímco v roce 2014 ji uzavřelo 7612 párů, tak v roce 2019, tedy před vypuknutím koronavirové pandemie, ji uzavřelo o více než 3200 párů více. A ani v roce 2020 zájem o uzavření předmanželské smlouvy neklesl. A to i přesto, že řada párů musela svojí svatbu odložit.

Související obsah

O tom, že předmanželská smlouva se může vyplatit, se přesvědčil i pár z Liberecka. Muž se během pandemie zamiloval do jiné ženy. Když své manželce oznámil, že se chce rozvést, vybrala z jeho účtu zhruba 750 tisíc korun a tvrdila, že má na peníze morální právo, protože se o něj 20 let starala. Předmanželská smlouva ale říkala něco jiného.

"Ženu stíháme pro přečin krádeže a vzhledem ke způsobené vysoké škodě jí hrozí až pětileté vězení," sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Předmanželskou smlouvu sepisuje notář, stojí několik tisíc korun. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz