Domácí

Odstartovala topná sezóna. Tepla se dočkají přes čtyři miliony Čechů

Topná sezóna v Česku odstartovala 1. září. Kvůli chladnému počasí už některé teplárny začaly s vytápěním, další zahájí přísun tepla v následujících dnech. Topení tak budou moci zapnout přes čtyři miliony Čechů využívající centrální vytápění.

Část tepláren v České republice zahájila provoz kvůli chladnému počasí už na konci srpna, tedy ještě před zahájením topné sezóny připadající na začátek září. "Připravenost většiny tepláren na novou topnou sezónu prověřilo studené počasí na přelomu srpna a září," informoval předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela.

Vzhledem k ochlazení to však nyní vypadá, že opravdový start topné sezóny je tady. "Některé teplárny začaly už v pátek natápět soustavy zásobování teplem a dodávat odběratelům teplo také pro vytápění. O víkendu se k nim přidaly další teplárny a podle předpovědi by v úterý měla topit většina tepláren v zemi," doplnil mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Související obsah

Radiátory tak v nejbližších dnech budou moci zapnout přibližně čtyři miliony Čechů. "Podle našeho průzkumu se v pátek začalo topit například v Českých Budějovicích, v Táboře, Plané a Sezimově Ústí, v Kladně nebo Liberci. V sobotu se přidal Ostrov, v neděli Plzeň s Opavou nebo Českou Lípou. Od pondělí by měly dodávat naplno teplo pro vytápění soustavy v Praze, Děčíně, Brně, Zlíně, Otrokovicích, ale i ve Frýdku-Místku, Vsetíně, Litvínově a Mostě nebo Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi," popsal ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Oproti loňskému roku se letos začalo s vytápěním už o zhruba měsíc dříve. "Potřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím o zhruba desetinu vyšší než průměr posledního desetiletí," uzavřel Hájek.

Období topné sezóny začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Pravidla pro vytápění stanovuje vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Neznamená to ale, že teplárny musí začít topit hned od začátku září.

S dodávkami tepla musí společnosti začít ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v topném období v příslušné lokalitě klesne pod 13 °C dva dny po sobě.

Za energie si pořádně připlatíme. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz