Domácí

Odstartovala topná sezóna. Tepla se dočkají přes čtyři miliony Čechů

Topná sezóna v Česku odstartovala 1. září. Kvůli chladnému počasí už některé teplárny začaly s vytápěním, další zahájí přísun tepla v následujících dnech. Topení tak budou moci zapnout přes čtyři miliony Čechů využívající centrální vytápění.

Část tepláren v České republice zahájila provoz kvůli chladnému počasí už na konci srpna, tedy ještě před zahájením topné sezóny připadající na začátek září. "Připravenost většiny tepláren na novou topnou sezónu prověřilo studené počasí na přelomu srpna a září," informoval předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Tomáš Drápela.

Vzhledem k ochlazení to však nyní vypadá, že opravdový start topné sezóny je tady. "Některé teplárny začaly už v pátek natápět soustavy zásobování teplem a dodávat odběratelům teplo také pro vytápění. O víkendu se k nim přidaly další teplárny a podle předpovědi by v úterý měla topit většina tepláren v zemi," doplnil mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Související obsah

Radiátory tak v nejbližších dnech budou moci zapnout přibližně čtyři miliony Čechů. "Podle našeho průzkumu se v pátek začalo topit například v Českých Budějovicích, v Táboře, Plané a Sezimově Ústí, v Kladně nebo Liberci. V sobotu se přidal Ostrov, v neděli Plzeň s Opavou nebo Českou Lípou. Od pondělí by měly dodávat naplno teplo pro vytápění soustavy v Praze, Děčíně, Brně, Zlíně, Otrokovicích, ale i ve Frýdku-Místku, Vsetíně, Litvínově a Mostě nebo Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi," popsal ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Oproti loňskému roku se letos začalo s vytápěním už o zhruba měsíc dříve. "Potřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím o zhruba desetinu vyšší než průměr posledního desetiletí," uzavřel Hájek.

Období topné sezóny začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Pravidla pro vytápění stanovuje vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Neznamená to ale, že teplárny musí začít topit hned od začátku září.

S dodávkami tepla musí společnosti začít ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v topném období v příslušné lokalitě klesne pod 13 °C dva dny po sobě.

Za energie si pořádně připlatíme. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz