Zahraničí

Na pláži v Jižní Africe našli desítky mrtvých tučňáků. Pozabíjely je včely

Na pláži v Jižní Africe našli desítky mrtvých tučňáků. Pozabíjely je včely
Zdroj: Profimedia, Getty Images

Na pláži nedaleko jihoafrického Kapského města v neděli ráno ležely desítky mrtvých tučňáků afrických, někdy též brýlatých. Podle ochránců zvířat zabil příslušníky ohroženého druhu roj agresivních včel. Příčina smrti tučňáků je šokovala.

Děsivý pohled se o víkendu naskytl lidem na pláži u hlavního města Jihoafrické republiky. Leželo tam na 63 mrtvých tučňáků. Na svědomí je přitom nemá žádný predátor, pozabíjely je obyčejné včely.

Jak upozornil list The Guardian, přišli na to ochránci z Jihoafrické nadace pro zachování pobřežního ptactva (SANCCOB). Tučňák africký patří mezi druhy ohrožené vyhynutím.

"Okolo očí mrtvých tučňáků jsme našli stopy po bodnutích. Jedná se o velmi ojedinělý případ. Neděje se to často, je to spíš náhoda. U těl tučňáků ležely i mrtvé včely," řekl veterinář David Roberts ze SANCCOB.

Související obsah

​Pláž se nachází na území národního parku a včely medonosné jsou nedílnou součástí tamějšího ekosystému.

Zatím není zcela jasné, zda tučňáky zabilo nezvykle velké množství včelích bodnutí, anebo za jejich smrtí stála třeba alergie. Vzorky jejich tkání už zkoumají v laboratoři.

"Tučňáci by takto umírat neměli, i bez těchto incidentů jim hrozí vyhynutí. Na tělech neměli kromě bodnutí žádné stopy po zraněních," dodal Roberts s tím, že po výsledcích z laboratoře připraví SANCCOB další strategii k ochraně tučňáků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz