Zahraničí

Tragický víkend pro slovenské medvědy. Dvě zvířata zůstala bez matky

Nešťastný víkend má za sebou medvědí populace ve slovenských Tatrách. Na dálnici u vesnice Hybe a u Liptovského Jána přišli o život dva medvědi, třetího srazil vlak. Jeden z nich byla medvědice, po které zůstali dva sirotci.

Medvědi si momentálně budují tukové zásoby na zimu. Stahují se proto dolů z lesů k silnicím a polím, což udělaly i tři šelmy, které o víkendu zahynuly. "Takový víkend nepamatujeme. Je to tragické a je to daň za to, že máme v celé kotlině vysetou kukuřici a ploty neplní svoji funkci. Zvířata potřebují migrovat. Na silnici bylo sražené jedno medvídě, kukuřice byla hned u železnice. A na dálnici byli sražení dva medvědi, kteří prošli přes oplocení," řekl televizi Markíza Pavol Majko, ředitel Správy Tatranského národního parku.

Mrtvé šelmy si odnesli myslivci. Ochranáře teď trápí osud medvíďat, která zůstala po sražené matce. Mláďata po srážce seděla za plotem dálnice a naříkala. "Jsou to letošní medvíďata. Motala se po okolí a uvidíme, jestli se ještě objeví, zahynou či bude možnost je odchytit," uvedl Majko.

Související obsah

Medvědice mláďata ještě kojila, ale už se živí i běžnou potravou. "V podstatě je to taková kombinace. Při současném množství potravy v přírodě nemají problém nějakým způsobem přežít," vysvětlil Michal Haring ze zásahového týmu pro medvěda hnědého.

Dálnice jsou chráněné ploty, které pro medvědy nepředstavují příliš velký problém. V reportáži televize Markíza je vidět, že i člověk dokáže svou rukou plot ohnout. Kromě nefunkčních plotů ochranáři už roky upozorňují na to, že v krajině schází zelené mosty, po kterých by zvířata mohla bezpečně přecházet na druhou stranu. "V Evropě to jiné státy mají. Maďarsko, Chorvatsko, každých pár kilometrů na dálnici máte ekodukt, kudy zvířata mohou přecházet," popisoval Majko. 

Související obsah

Zelené mosty nechrání jen zvířata, díky nim se mohou cítit bezpečněji i řidiči. "Je potřeba si uvědomit riziko ohrožení života a zdraví. Když někdo jede 130 kilometrů za hodinu na dálnici, tak se nemůže spoléhat na to, že ho za zatáčkou nepřekvapí medvěd, jelen či divoké prase," uvedl Majko.

Tři mrtví medvědi za víkend ochranáře překvapili, ale ročně takto zemřou desítky zvířat. "Každého chráněného živočicha je škoda. Pokud si to člověk neuvědomuje, tak je bohužel ještě v pravěku," uzavřel Majko. 

Další útok medvěda na Slovensku. Žena skončila v nemocnici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz