Zajímavosti

Čtyři nejčastější mýty o vysokém krevním tlaku: Tomuto nevěřte!

Čtyři nejčastější mýty o vysokém krevním tlaku: Tomuto nevěřte!
Zdroj: Getty Images

Vysoký tlak je jedním z nejrozšířenějších onemocnění v České republice, trápí až dva miliony obyvatel. Přesto o něm koluje řada mýtů. Čemu byste určitě neměli věřit?

Krevní tlak může čas od času kolísat, pokud se ale často pohybuje ve vysokých hodnotách, je potřeba ho hlídat. Někteří pacienti to však přehánějí a dávají tak vzniknout mnoha pověrám. Tady jsou nejčastější z nich.

Vysoký tlak na sobě poznám

Většina lidí je přesvědčená, že na sobě vysoký tlak pozná. Právě to ale podle profesora Michala Vrablíka představuje jedno z největších nebezpečí. Je totiž důležité nemoc podchytit co nejdříve, zpočátku ale nemá žádné příznaky a doma na ni tedy nepřijdete. "Smutnou pravdou je, že většina lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení," varuje Vrablík.

Sport je nebezpečný

Většina pacientů se vyhýbá sportování z obav ze zhoršení svého zdravotního stavu, Vrablík však přiměřený pohyb naopak doporučuje. "Správná a pravidelná aktivita dokáže významně snížit systolický tlak. V ideálním případě bychom si na pohyb měli najít čas každý den," uvedl. Prospěšná je jízda na kole, svižná chůze či jóga.

Související obsah

​Nesmím pít kávu

Kávě se většina kardiaků vyhýbá jako čert kříži, není však potřeba ji úplně vynechávat. Bez obav smíte vypít až tři šálky denně. Pozor ale na energetické nápoje, ty totiž kromě kofeinu obsahují i cukry a chemikálie, a je tedy lepší se jim vyhnout.

Stačí omezit sůl

Kuchyňská sůl obsahuje sodík, který přispívá ke zvýšení tlaku, je tedy rozhodně potřeba ji omezit. Zároveň se však nesmí zapomínat ani na sůl obsaženou v potravinách. U lidí s vysokým tlakem je doporučená denní dávka 3 gramy denně, z jídelníčku byste proto měli vyškrtnout jídlo s nadměrným obsahem soli, jako jsou uzeniny, solené oříšky či instantní potraviny.

V Česku trpí vysokým krevním tlakem stále více lidí. Podívejte se na reportáž:

mn, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz