Zahraničí

Slavný arktický mrož, který zabloudil do Evropy, vyrazil zpátky domů

Slavný arktický mrož, který zabloudil do Evropy, vyrazil zpátky domů
Zdroj: Profimedia

Stal se zvířecí celebritou, přes půl roku křižoval vody kolem západní Evropy a nyní se zbloudilý arktický mrož zvaný Wally vydal na sever k domovu. Ochránci zvířat potvrdili, že byl v neděli spatřen u Islandu.

Zpráva vyvolala nadšení, Wallyho nikdo neviděl přes tři týdny, na tak dlouho nikdy nezmizel. Celou jeho pouť od počátku sledovaly týmy zvířecích záchranářů včetně potápěčů, už se začaly obávat, jestli se mu něco nestalo, informovala televize BBC.

Velké potěšení nad tím, že je nejen živý a zdravý, ale je také na cestě domů do Arktidy, vyjádřila nezisková organizace Seal Rescue Ireland, která velkého mrože spatřeného u Islandu identifikovala jako Wallyho podle jizev na obou ploutvích.

Dvoumetrový, osmisetkilový a asi čtyři roky starý mrož se objevil v březnu u břehů Irska. Způsobil pozdvižení, mrože tak daleko na jihu ještě nikdo nikdy neviděl. Od severského domova ho dělily tisíce kilometrů. Odborníci uvažovali, že část cesty mohl plout na odlomené kře. O vzácné návštěvě informovala snad všechna britská média.

Související obsah

Možná kvůli zabloudění mu začali přezdívat Wally, což v hovorové britské angličtině znamená trouba, pitomec nebo blb. Ochránci zvířat konstatovali, že má mírnou podváhu, několik zhojených jizev, ale je zdravý a dobře plave.

To se vzápětí potvrdilo, když mrož cestou za potravou doplaval až ke břehům Španělska. Poté se otočil zpět k severu. Velký rozruch způsobil na anglickém souostroví Scilly, kde ve snaze nabrat síly vyskočil na několik menších lodí, které zničil. Proto mu nechali zbudovat ponton, na kterém mohl odpočívat.

Celkem uplaval odhadem čtyři tisíce kilometrů, než se opět vrátil ke břehům Irska. Pak se nad ním na 22 dní slehlo moře, než se po dalších 900 kilometrech objevil u zmíněného Islandu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz