Zahraničí

Řada lidí bude potřebovat novou nabíječku. EU chce sjednotit pravidla

Řada lidí bude potřebovat novou nabíječku. EU chce sjednotit pravidla
Zdroj: Getty Images

K dobití telefonu nebo tabletu by obyvatelé Evropské unie (EU) mohli v budoucnosti používat jednotnou nabíječku. Evropská komise (EK) ve čtvrtek navrhla pravidla, podle kterých by se všichni výrobci museli přizpůsobit standardu USB-C. Cílem je zejména snížit objem elektronického odpadu.

Sjednocení koncovky by podle Evropské komise mohlo mimo jiné usnadnit lidem život. Zároveň návrh počítá také s tím, že by ke každé elektronice už výrobci automaticky nepřibalovali nabíječku. Standardní by se tak pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a herní konzole stal port USB typu C.

"Evropské spotřebitele už dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastním řešením. Nyní je načase udělat patřičné kroky a zajistit jednotnou nabíječku. Jedná se o důležitý přínos pro naše spotřebitele a životní prostředí," vysvětlila výkonná místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.

Plán, pro který je většina europoslanců, musí podpořit Evropský parlament i členské státy EU. Pokud by se tak stalo, do několika let by skončil prodej jiného typu, než je USB-C. Navíc by se nabíječky prodávaly pouze zvlášť. Cílem je snížení objemu elektronického odpadu.

Europoslanci už v loňském roce vyzývali k přijetí podobných pravidel a sjednocení. Proti návrhu však už dříve vystoupila firma Apple, která vyrábí a používá ke svým zařízením vlastní systém konektorů.

Závadná nabíječka nás může ohrozit. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz