Domácí

Zemřela herečka Libuše Billová. Její slavnou hlášku ze Smolíkových zná každý

Zemřela herečka Libuše Billová. Její slavnou hlášku ze Smolíkových zná každý
Zdroj: J. F. Kratochvíl / Městské divadlo Brno

Ve věku 87 let zemřela herečka Libuše Billová, která působila především na divadelní scéně. Zprávu o jejím úmrtí oznámilo Městské divadlo Brno. Několikrát se objevila i na televizních obrazovkách v menších rolích. Věnovala se také dabingu, za který dostala ocenění. Její hlas si diváci mohou spojit především s postavou Gábi z animovaného seriálu Smolíkovi.

"Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!" Legendární věta, kterou znají pravděpodobně i ti, kteří maďarský animovaný seriál o rodině Smolíkových nikdy neviděli, vyšla z úst maminky Gábi. Právě této postavě zapůjčila svůj fenomenální hlas herečka Libuše Billová, která ve středu 22. září ve věku 87 let zemřela.

O tom, že byla výbornou dabérkou, svědčí fakt, že v roce 2006 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Na televizních obrazovkách nebyla pouze slyšet, ale i vidět. Objevila se například ve filmech Kufr plný nadějí, Hauři nebo Kouzelný měšec či v seriálech Četnické humoresky nebo Konec dětských lásek.

Související obsah

​Působila však především v divadle. Za svou dlouhou kariéru ztvárnila role v bezpočtu divadelních her. Po většinu života zůstala věrná brněnskému městskému divadlu, kde účinkovala například v Shakespearových Veselých paničkách windsorských, Gogolově Revizorovi nebo Vančurově Markétě Lazarové.

"Libuše Billová byla známá nejen pro svůj svérázně drsný ženský šarm, velký vnitřní přetlak a temperamentní razanci, ale také příznačně charakteristickou potřebu hledat ve svých rolích lidský rub i líc," uvedlo divadlo ve smutečním oznámení.

Libuše Billová pocházela z hudební rodiny a studovala na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU). Jejím životním partnerem byl herec Maxmilián Hornyš, kterého pochovala v roce 2015.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz