Domácí

Největší krokodýl v Evropě se bude stěhovat z ČR. Experti transport kritizují

Největší krokodýl v Evropě, více než pět metrů dlouhý Kraken, se bude stěhovat. Zoo ve Dvoře Králové ho prý kvůli nevyhovujícímu výběhu i s jeho partnerkou Penelope pošle natrvalo do polské Lodže. Podle odborníků je ale takový transport velmi riskantní a krokodýlům hrozí v krajním případě i smrt.

Pavel Moucha Krakena vypiplal z 30centimetrového mláděte. Během 31 let z něj vyrostl největší krokodýl v Evropě, měří pět metrů a 15 centimetrů a váží víc než půl tuny. "Jsou hrozně inteligentní, vnímají svého ošetřovatele, toho, kdo jim nosí jídlo, jsou na něj zvyklí," řekl Pavel Moucha ze zoo ve Dvoře Králové.

Jenže podle vedení zoo je výběh, který Kraken sdílí se svojí životní partnerkou Penelope, už příliš malý, a proto krokodýli natrvalo přesídlí do polské Lodže. "Musíme to udělat z toho důvodu," vysvětlil ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek.

Související obsah

Uspání je pro krokodýly životu nebezpečné, a tak je jedinou možností na půltunového Krakena v několika lidech naskákat a svázat ho. "Odchyt a transport je extrémně nebezpečný, vidím úspěšnost tak 50 na 50," sdělil ředitel další zoo Miroslav Procházka.

Už v minulosti několik pokusů o transport krokodýlů skončilo jejich smrtí. "Uvědomujeme si to. Není to jen hurá akce, spolupracujeme s odborníky, probíráme každý detail," uzavřel Hyjánek.

I přes petici proti transportu, kterou podepsaly stovky lidí, je prý přestěhování hotovou věcí. Krakena povezou v pětimetrovém boxu. Aby si na něj zvykl, zoologové se ho snaží do něj lákat na různé krmení.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz