Domácí

Prezident Zeman podepsal novelu, která má zlevnit a zdostupnit léčebné konopí

Prezident Zeman podepsal novelu, která má zlevnit a zdostupnit léčebné konopí
Zdroj: TV Nova, Profimedia

Levnější a dostupnější má být léčebné konopí díky novele zákona, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. K dostání navíc bude i na elektronický recept. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se pacientům zpřístupní i další inovativní léčiva.

Léčebné konopí předepisují lékaři pacientům s rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo AIDS. Používá se zejména na tlumení chronické bolesti, na kterou běžné léky nefungují. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal novelu zákona o návykových látkách, jež mění pravidla používání konopí ve zdravotnictví.

Ta počítá s tím, že léčebné konopí bude moct obsahovat až jedno procento účinné látky THC. Doposud to bylo pouze 0,3 procenta. Senát chtěl tuto hranici zachovat, Sněmovna ale trvala na jejím zvýšení. Konopná tinktura nebo extrakt s jedním procentem THC se rovněž nebude považovat za zakázanou návykovou látku.

Související obsah

​Konopí by mělo být levnější a dostupnější. "Pan prezident svým podpisem završil dvouletou legislativní cestu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění a o návykových látkách. Již brzy tak budou mít pacienti jednodušší přístup k inovativním lékům a lékům na vzácná onemocnění. A léčebné konopí bude dostupnější," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru.

Zeman dohromady podepsal osm zákonů, kromě toho o konopí třeba o podmínkách podnikání v energetických odvětvích nebo opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice. Ten vylučuje z dostavby Dukovan Rusko a Čínu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz