Domácí

Sehnat alkohol není pro děti problém, inspekce kontrolovala obchody

Sehnat alkohol není pro děti problém, inspekce kontrolovala obchody
Zdroj: profimedia.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) ve 2. čtvrtletí letošního roku pokračovala v kontrolách nabídky, prodeje a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Za celé období uskutečnila 1646 kontrol, při kterých narazila také na prodej a podávání alkoholu a tabákových výrobků nezletilým.

Inspektoři při kontrolách ve 2. čtvrtletí opět zjistili, že pro českou omladinu není problém koupit si alkohol. ČOI v tomto období provedla 1646 kontrol. Porušení právních předpisů zjistila u 693 kontrol, což je 42,1 % z celkového počtu provedených kontrol.

V 11 případech proběhly kontroly s mladistvými figuranty. V šesti případech prodejci nezletilému prodali nebo podali alkoholický nápoj, ve čtyřech případech i kuřácké pomůcky. ČOI také zjistila nedodržení zákona o ochraně spotřebitele, a to v 258 případech, které se týkaly zejména poctivosti prodeje, ve 133 případech nevydali obchodníci doklad o zakoupení výrobků, přestože o něj zákazník požádal.

Související obsah

​Česká obchodní inspekce letos od 1. dubna do 30. června pravomocně uložila celkem 508 pokut v hodnotě 1 783 500 korun.

​​Pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy uložila zákaz prodeje na 1458 kusů výrobků v celkové hodnotě 71 055 korun a zákaz používání na 105 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.

Alkohol u omladiny v Česku je stále problém. Podle statistik každé desáté dítě ve věku jedenácti let už bylo alespoň jednou opilé. V patnácti letech podle odborníků alkohol ochutnalo 94 procent dětí.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz