Zahraničí

Vzácná nahrávka Johna Lennona může z Dána udělat milionáře

Vzácná nahrávka Johna Lennona může z Dána udělat milionáře
Zdroj: Profimedia

Obstarožní magnetofonová kazeta se vzácnou nahrávkou neformálního rozhovoru s Johnem Lennonem a Yoko Ono, pořízenou pro školní časopis, může z Karstena Hoejena udělat milionáře. Přes 50 let starý záznam se bude v úterý dražit v dánské Kodani.

Třiatřicetiminutová nahrávka vzniklá několik měsíců předtím, než Beatles oficiálně potvrdili rozchod, obsahuje kromě povídání i dosud nevydanou píseň. Aukční síň odhaduje její cenu v přepočtu na tři čtvrtě až milión korun, informovala BBC.

Psal se konec prosince roku 1969 a John Lennon s manželkou Yoko Ono přijeli inkognito na sever Dánska, kam bývalý muž Yoko odvezl jejich pětiletou dcerku. Chtěli se společně domluvit na střídavé péči.

Zdroj: Profimedia

​Jenže je po týdnu vyslídili novináři a slavný pár uspořádal tiskovou konferenci. Tehdy šestnáctiletý Karsten přemluvil ještě se třemi spolužáky učitele, půjčil si kazetový magnetofon i mikrofon a vyrazili udělat rozhovor pro školní časopis.

Plány jim zkřížila sněhová bouře a zledovatělá silnice, když konečně přijeli, tisková konference už skončila. Ale John Lennon s Yoko Ono je ochotně přijali. Seděli na gauči s nohama položenýma na konferenčním stolku, vedle nich její holčička, nechyběl ani bývalý manžel s novou partnerkou.

Atmosféra byla velmi příjemná a uvolněná, dokonce dle dánského zvyku tancovali kolem vánočního stromku. Na nahrávce John dlouze odpovídá na Karstenovy dotazy o Beatles, boji za mír v době zuřící války ve Vietnamu, o svých dlouhých vlasech. Pak vezme kytaru a zazpívá hit Give Peace a Chance, a společně s Yoko pak krátkou píseň Radio Peace, která měla být ústřední melodií nové stejnojmenné rozhlasové stanice. Ta však nakonec nezačala vysílat, a tak je na Karstenově kazetě pravděpodobně jediný existující záznam písně.

Nahrávka je podle odborníků vzácná pro svou neformálnost a neoficiálnost. Několik zvukových záznamů z té doby existuje, ale jsou pořízené při oficiálních rozhovorech s novináři.

Karsten si až po desetiletích uvědomil, jaký má doma poklad, a kazetu uložil v bankovním sejfu. Draží se společně s originálním výtiskem školního časopisu, kde tehdy rozhovor vyšel, a se 23 fotografiemi, které na setkání pořídil další z chlapců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz