Domácí

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi je v plném proudu, dorazil i kardinál Duka

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi je v plném proudu, dorazil i kardinál Duka
Zdroj: Profimedia

Tradiční Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi nedaleko Prahy letos provázely změny. Místo obvyklé mše na náměstí, kterou běžně slouží kardinál Dominik Duka, se slavnostně otevřela opravená bazilika sv. Václava. Návštěvníci také na rozdíl od předchozích let mohli obdivovat dvě cenné relikvie ze svatovítského pokladu, svatováclavský meč a relikviářovou bustu sv. Václava.

Loňský podzim ve znamení koronavirových opatření společenským akcím příliš nepřál. Kvůli zhoršující se epidemii musel být kulturní a zábavní program Svatováclavských slavností na poslední chvíli zrušen, letos ale situace vypadá o poznání příznivěji. K dispozici je nejen hudba, ale i stánky a kolotoče. Návštěvníci se navíc mohli zúčastnit slavnostního otevření zrekonstruované baziliky a prohlédnout si i vzácné relikvie.

Oba unikáty, svatováclavský meč společně s bustou sv. Václava, dorazily už v pondělí večer do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde proběhl i Svatováclavský koncert a nešpory. Poté byly relikvie odvezeny do baziliky sv. Václava a umístěny do krypty. "Jedinečnou příležitost prohlédnout si tyto unikátní relikvie budete mít v úterý 28. září po skončení slavnostní mše od 12.00 do 17.00 hodin, kdy se s nimi rozloučíme. Poté budou převezeny zpět do Prahy a uloženy v katedrále sv. Víta," uvádí městské listy.

Související obsah

Svatováclavský meč, který se používal během korunovací českých králů, údajně původně patřil knížeti Václavovi a první zmínky o něm pochází z roku 1333. Meč dlouhý 92,5 cm a zakončený závěsným očkem byl vyroben na začátku 10. století z damascénské oceli, křišťálu, sametu a kůže. Ve 14. století se dočkal úprav. Železná čepel je dlouhá 76 cm, v nejširším místě 45 mm široká a má vypilovaný otvor ve tvaru křížku. Dřevěná rukojeť je potažena žluto-hnědou tkaninou a sametem s vyšitým ornamentem vavřínových větévek ze silných stříbrných nití.

Relikviářová busta sv. Václava vznikla před rokem 1503. Je téměř 60 centimetrů vysoká a zhotovená z tepaného stříbra. Stojí na soškách litých andělů.

Letošní program ve znamení změn

I letos čekají návštěvníky tradiční pouti kolotoče, doprovodný hudební program i mše. Oproti dřívějšku se ale nekonal tradiční ceremoniál na náměstí, místo toho byla za přítomnosti kardinála Dominika Duky slavnostně otevřena opravená bazilika sv. Václava. V 15 hodin se pak hlavní církevní ceremonie přesunuly do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde proběhla modlitba za národ i varhanní koncert. V 17 hodin se veškeré relikvie vydaly na cestu zpět na Pražský hrad.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz