Konflikt

Napětí mezi Srbskem a Kosovem se vyostřuje, hranice hlídá těžká technika

Napětí mezi Srbskem a Kosovem v posledním týdnu roste. Důvodem je spor o registrační značky srbských automobilů. Krize tento týden vygradovala až do bodu, kdy Kosovo vyslalo k hranici speciální policejní jednotky.

Protesty na kosovsko-srbské hranici pokračují už osmým dnem. Srbská vláda totiž dlouhodobě neuznává nezávislost Kosova, a tak neuznává ani jejich registrační značky na vozidlech. Kosovo se v odvetě rozhodlo nepouštět na své území naopak auta se srbskou SPZ. 

Policejní jednotky už od začátku minulého týdne vyměňují na hranicích zvláštní registrační značky kosovských Srbů za značky kosovské. Toto jednání se však nelíbí stovkám Srbů, kteří kvůli tomu hraniční přechod blokují. Kosovo proto o víkendu vyslalo k hranicím speciální policejní jednotky s obrněnými vozy. Následně nad hranicemi v sobotu demonstrativně přelétlo několik srbských vojenských letadel.

Související obsah

​Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrel už v neděli vyzval obě strany ke snížení napětí. Kosovo totiž tvrdí, že Bělehrad chce vyvolat válečný konflikt, ten si naopak stěžuje, že mezinárodní společenství nezasáhlo proti chování Přištiny.

V sobotu někdo navíc vypálil v srbské obci Zubin Potok úřad, kde se provádí registrace vozidel. V Kosovu naopak někdo hodil granáty do kanceláře ministerstva vnitra, granáty však nevybuchly.

Někteří občané obou zemí se obávají, že by napětí mohlo přerůst ve válku. Při té poslední v roce 1999, po které se Kosovo stalo de facto nezávislým státem, zahynulo přes 10 tisíc lidí. Formálně vyhlásilo Kosovo nezávislost v roce 2008. Tu v současnosti uznává 97 států včetně České republiky.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz