Zahraničí

Britská krize okolo pohonných hmot nekončí. Nemá je kdo rozvážet

Krize kolem pohonných hmot, která ochromila Velkou Británii, stále není u konce. Kvůli pandemii a odchodu země z Evropské unie tam nemá kdo rozvážet benzín a naftu.

Na čerpacích stanicích, kde palivo ještě mají, se tvoří dlouhé kolony a lidé se snaží zásobit. "Na benzín čekám už tři dny, mám téměř prázdnou nádrž. Nemůžeme ani dovézt syna do školy," řekla jedna z řidiček v koloně.

Když lidé zjistili, že dochází benzín, vydali se k čerpacím stanicím a paliva vykoupili. "Jeden den nám přivezli zásoby, už další den bylo vše pryč. Normálně by to trvalo týden," vysvětlil Yasser Ahmed, manažer čerpací stanice.

Související obsah

Fronty ještě narostly. "Je to směšné, zrovna jsem sem přijel, nemůžu pracovat, mám dojezd jen tak 30 kilometrů. V okolí místa, kde bydlím, nikde benzín není, tak jsem přijel sem a zařadil se do fronty," popisoval řidič dodávky.

Lidé viní britskou vládu. V zemi chybí řidiči, kterých by podle některých zdrojů na ostrovech potřebovali alespoň 100 tisíc. Kvůli pandemii se na dlouho zastavily autoškoly a ze země po brexitu zmizeli cizinci, kteří tuhle práci zastávali.

Související obsah

"Naši členové a řidiči z východní Evropy říkají, že se do Británie nevrátí. Stále si pamatují, jak byly minulé Vánoce. Celé dny v koloně u Doveru, bez jídla a vody. Navíc, pracovní podmínky jsou pro ně v Británii obecně špatné, takže si myslím, že se nevrátí," uvedl Edwin Atema ze společnosti Federation of Dutch Trade Unions.

Britská armáda je připravena zasáhnout v případě, že se bude situace dál zhoršovat. Vojáci by mohli pohonné hmoty rozvážet. Krize kolem paliv přitom není jediná. Země se potýká také s nedostatkem zboží v regálech. Vláda Borise Johnsona odmítá, že by problémy měly cokoliv společného s odchodem z Evropské unie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz