Naše Česko

České houby jsou radioaktivní. Úřad řekl, co se vám stane, když je sníte

České houby jsou radioaktivní. Úřad řekl, co se vám stane, když je sníte
Zdroj: Getty Images

Houby obsahují nejenom přirozené radioaktivní prvky, ale stále se v nich drží i cesium z výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zveřejnil konkrétní data, jak se mění vnitřní ozáření člověka po snědení určitého množství hub.

Radioaktivita hub není nic neobvyklého. Najdou se v nich třeba izotopy draslíku, uranu nebo thoria. Ani po 35 letech z nich však zcela nevymizelo cesium-137 z jaderného spadu po výbuchu elektrárny v Černobylu.

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) jsou ale obavy z konzumace hub zbytečné. "Na většině území obsahují houby maximálně desítky až stovky becquerelů (jednotka intenzity záření zdroje radioaktivního záření, pozn. red.) na kilogram," uvedl na twitteru.

"Pokud ročně zkonzumujete tři kilogramy hub (spotřební koš z roku 2018) s obsahem cesia-137 ve výši 2000 becquerelů na kilogram, vaše vnitřní ozáření se zvýší o 2,5 procenta oproti běžnému přírodnímu pozadí," vyčíslil úřad.

Související obsah

​A jeho šéfka, známá jaderná fyzička Dana Drábová, ubezpečila, že takové ozáření není pro zdraví žádnou hrozbou.

"Je to zanedbatelné. Nebezpečné by nebylo ani snědení metráku hub ročně. Zajímavé ovšem je sledovat, jak houby filtrují z půdy těžké kovy. Včetně těch radioaktivních," vysvětlila Drábová.

Češi patří k největším houbařům na světě. Houby ve velkém sbírají také Slováci, Poláci nebo Rusové a tento koníček je populární i v jihovýchodní Asii. Naopak na západ od nás se na talířích objevují spíš jen pěstované žampióny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz