Zahraničí

Exprezident Sarkozy dostal roční trest vězení. Odpyká si ho doma

Exprezident Sarkozy dostal roční trest vězení. Odpyká si ho doma
Zdroj: Mediafax

Rok vězení uložil pařížský soud bývalému prezidentovi Nikolasi Sarkozymu. Ten měl v roce 2012 úmyslně překračovat povolenou částku pro financování kampaně. Trest by si měl 66letý Sarkozy odpykat doma.

Bývalého prezidenta Nikolase Sarkozyho ve čtvrtek odsoudil pařížský soud za nelegální financování kampaně v roce 2012. Roční trest odnětí svobody si odpyká doma. Jde o první francouzskou hlavu státu, která byla dvakrát odsouzena, upozornila CNN.

Za velmi drahá volební shromáždění utratila podle prokurátorů Sarkozyho strana Unie pro lidové hnutí téměř dvojnásobek povolené částky, tedy 22,5 milionu eur (asi 573,7 milionu korun). Volby pro něj přesto byly neúspěšné, porazil ho socialista François Hollande.

K čtvrtečnímu jednání pařížského soudu se Sarkozy nedostavil. Odpovědnost za nelegální financování stále odmítá. "Jsem odpovědný politicky a administrativně, ale rozhodně ne právně," odmítl v červnu svou vinu.

Související obsah

Obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně čelí kromě exprezidenta dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která organizovala politické mítinky.

Na překračování limitů volební kampaně měli Sarkozyho opakovaně upozorňovat jeho účetní. Varování však podle prokurátorů ignoroval a dal pokyn, který vyústil v utrácení dalších peněz.

Sarkozy už byl v březnu odsouzen na jeden rok vězení za korupci a zneužívání vlivu. Proti trestu se ale 66letý exprezident odvolal.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz