Otevření

Na Balkáně otevřeli hraniční most, spojí Chorvatsko s Bosnou

Na Balkáně otevřeli hraniční most, spojí Chorvatsko s Bosnou
Zdroj: profimedia.cz

Ve čtvrtek na Balkánském poloostrově slavnostně přestřihli pásku na mostě Svilaj, který nově propojí Chorvatsko s Bosnou a Hercegovinou. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Most navazuje na dálnici a má tak strategický význam pro dopravu v celém okolí. Při provozu na plný výkon bude most důležitým komunikačním spojením s koridory a dálnicemi v celé střední Evropě.

Otevření se včetně Ursuly von der Leyenové zúčastnili chorvatský premiér Andrej Plenković a předseda vlády Bosny a Hercegoviny Zoran Tegeltija. "Otevíráme most, který nás spojuje. Otevíráme další spojení mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, ale také spojení mezi Bosnou a Hercegovinou a Evropskou unií," uvedl Plenković.

Související obsah

​Stavba mostu byla dokončena v květnu loňského roku. Je 660 metrů dlouhý a 29 metrů široký. Má tři pruhy pro cestující v obou směrech. Jeho výstavba vyšla na 22 milionů eur, což je zhruba 556 milionů korun, a je financován oběma zeměmi.

V červenci chorvatští dělníci usadili poslední část mostu na poloostrov Pelješac, kde leží například letoviska Orebič a Žuljana, vyhledávaná i Čechy. Velkolepá stavba je dlouhá 2400 metrů a vysoká 33 metrů. Pelješacký most je označován za nejdůležitější infrastrukturní projekt současného Chorvatska.

Most spojil oddělenou oblast kolem Dubrovníku se zbytkem Chorvatska. Zprovozněn by měl být příští rok a usnadní tak cestu na jih země. Řidiči se při cestě totiž vyhnou úzkému koridoru patřícímu právě Bosně a Hercegovině.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz