Domácí

Státní dluh stoupl na 2,3 bilionu korun. Každý Čech hypoteticky dluží 218 tisíc

Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo informace k vývoji státního dluhu. Letos ke konci září stoupl o 284,2 miliardy korun na 2,334 bilionu korun. V třetím čtvrtletí tohoto roku státní dluh klesl o 82 miliard korun.

Státní dluh klesal i v druhém čtvrtletí tohoto roku, v prvním čtvrtletí naopak stoupal. Stát se v té době s ohledem na očekávané změny úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB) předfinancoval. Na konci září představuje podle ministerstva financí státní dluh v relativním vyjádření 39,1 procenta HDP, což je pokles oproti prvnímu čtvrtletí o 3,3 procentního bodu. 

"Z pohledu hodnocení státního dluhu České republiky považujeme za podstatné, že jeho aktuální výše zůstává navzdory krizovému hospodaření a zvýšeným schodkům v souvislosti s pandemií koronaviru SARS-Cov-2, na stále nižší úrovni než v roce 2013, kdy státní dluh dosahoval hodnoty 40,6 procenta HDP," uvedl resort v tiskové zprávě.

Související obsah

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) očekává podle svých slov od Eurostatu (statistický úřad Evropské unie) potvrzení, že tempo zadlužení České republiky je nejnižší ze všech států Evropské unie. "Díky efektivnímu řízení státního dluhu a likvidity státní pokladny je Česká republika zemí, která už půl roku snižuje své zadlužení a zároveň šetří řádově miliardy korun na úrocích za státní dluh. Lze tedy očekávat, že i mezinárodní srovnání publikované v příštích týdnech Eurostatem potvrdí, že tempo našeho zadlužení je nejnižší ze všech zemí EU," uvedla Schillerová.

Datum Státní dluh (v mld korun) Státní dluh (% HDP)
31.12.2020 2 049,7 36,0
31.03.2021 2 419,9 42,4
30.06.2021 2 416,3 41,0
30.09.2021 2 333,9  39,1

Za růst státního dluhu na začátku letošní roku mohla zvýšená emisní činnost ministerstva financí. Resort se rozhodl ještě před zvyšováním základních úrokových sazeb ze strany ČNB předfinancovat krytí letošních splátek státního dluhu a částečně i krizového schodku státního rozpočtu. Podle ministerstva financí je pohyb výše dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí běžný jev.

"Je způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku. V druhé polovině roku dochází ke snižování státního dluhu tak, jak ministerstvo financí splácí již předfinancovaný státní dluh vydaný v minulých letech," uzavřel resort.

Zdroj: Ministerstvo financí

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz