Domácí

Hledáte novou práci? Vyvarujte se zásadní chyby, kterou dělá mnoho lidí

Hledáte novou práci? Vyvarujte se zásadní chyby, kterou dělá mnoho lidí
Zdroj: Profimedia

V dnešní době hledání nové práce výrazně usnadňuje internet, ať už se jedná o různé pracovní portály, nebo o sociální sítě. Právě používání sociálních sítí se ale může vymstít. Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé při hledání práce dělají, je, že si nedávají pozor, co zveřejňují nebo komentují třeba na facebooku. Zhruba polovina firem v ČR si přitom podle průzkumu zájemce prověřuje i na sociálních sítích. Přečtěte si, čemu se vyvarovat.

Až osminu uchazečů o zaměstnání vyřadí z výběru informace, které o nich firma získala na sociálních sítích. Většinou je to proto, že potenciální zaměstnavatel objeví nevhodné příspěvky nebo kompromitující údaje. Mnoho lidí si neuvědomuje, že to, co komentují na facebooku nebo dávají na odiv celému světu prostřednictvím svého veřejného profilu, jim může z profesního hlediska uškodit.

Předně je dobré do životopisu skutečně uvádět jen pravdivé údaje. "V současné prolinkované době není složité prostým vyhledáváním zjistit, zda jsou pravdivé informace, které uvádíte o svém vzdělání, stážích v zahraničí, účasti a úloze v různých projektech, jazykových znalostech," varuje Michal Novák z portálu Profesia.cz.

Existují ale i další věci, které by personalisté nebo potenciální kolegové o vás neměli zjistit. Zdiskreditovat vás mohou nevhodné fotografie z divokých večírků nebo extrémistické názory. I zdánlivě nevinné vtípky o prokrastinaci nebo lenosti by mohly zapůsobit špatně a vyřadit vás z výběru.

Související obsah

​Rozhodně se vyvarujte příspěvků, kde pomlouváte zaměstnavatele, a to i bývalého. "Zametení internetových stop předtím, než hledáte zaměstnání, není jen záležitost odmazání několika citlivých příspěvků nebo fotografií. Leccos lze vyčíst i z toho, jaké příspěvky lajkujete," upozorňuje Roman Kümmel z počítačové školy GOPAS.

Co se týče aktivity na sociálních sítích, je dobré ctít zásadu zlaté střední cesty. V některých profesích vám může uškodit, pokud jste zcela nedohledatelní a sociální sítě vůbec nevyužíváte. Odradit zaměstnavatele může i druhý extrém, tedy pokud jste až příliš aktivní a sdílíte v podstatě jeden příspěvek za druhým. Může to pak působit, že neděláte nic jiného.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz