Zahraničí

Kněží a mnichů, kteří sexuálně zneužívali děti, byly ve Francii tisíce

Kněží a mnichů, kteří sexuálně zneužívali děti, byly ve Francii tisíce
Zdroj: Profimedia

Rozsáhlé vyšetřování ukázalo, že počet kněží a řeholníků ve francouzské církvi, kteří sexuálně zneužívali děti, dosahuje minimálně tří tisíc. Uvádí to nezávislá vyšetřovací komise.

“Je to minimální odhad,“ uvedl Jean-Marc Sauvé, předseda komise, která prošetřovala případy pedofilie za posledních 70 let. Vycházela z policejních, soudních či církevních archívů, ale i osobních výpovědí 6 500 obětí a svědků, informovala v neděli francouzská média.

Sexuálního zneužívání dětí se mělo dopustit 2900 až 3200 kněží a dalších duchovních ze 115 tisíc, kteří od roku 1950 v církvi působili. Komise předala prokuratuře důkazy ve 22 případech, ve kterých je možné zahájit trestní stíhání.

Komisi iniciovala francouzská církev v roce 2018, kdy začaly pronikat na veřejnost případy sexuálního zneužívání dětí nejen ve Francii, ale i v okolních zemích, především v Německu.

Ve 22členné komisi, která pracovala dva a půl roku, působili právníci, lékaři, historici, teologové či sociologové. Závěrečná zpráva má 2,5 tisíce stran a bude zveřejněna v úterý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz