Domácí

Pytlačení se prodraží. Ministerstvo zpřísnilo tresty. PŘEHLED POKUT

Pytlačení se prodraží. Ministerstvo zpřísnilo tresty. PŘEHLED POKUT
Zdroj: profimedia.cz

Pokuty za pytlačení se zvýší. Ministerstvo zemědělství společně s policií připravilo upravený sazebník pro nelegálně ulovenou zvěř. Ceny se tedy zvyšují poprvé za posledních 11 let. Například za srnce obecného byla pokuta 15 900 korun, od úterý stoupne na 28 tisíc korun.

Za pytlačení budou vyšší pokuty. Ministerstvo zemědělství se dohodlo s policií na upravení sazebníku za nelegálně ulovenou zvěř. Nové taxy mají platit od úterý. Zvyšují se poprvé za 11 let. Změnu oznámilo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Sazba se změní u všech druhů lovné zvěře včetně ptáků a ryb. Například za nelegálně zabitého jelena evropského zaplatí pytlák místo dosavadních 29 300 korun nově 33 700 korun. Za divoké prase bude pokuta 26 705 korun, dosud byla 22 900 korun. Výrazně zdraží srnec obecný. Za jeho pytlačení se dosud platilo 15 900 korun, nově bude pokuta 28 tisíc korun.

Sazebník za ryby bude platit pro ryby upytlačené v rybářských revírech i v rybníkářstvích. Výše pokut se bude určovat podle druhu, věkové kategorie a skupiny ryb. V případě mimořádných událostí jako sucho, povodně nebo havarijní úhyny a zdolávání nebezpečných nákaz bude sazebník sloužit k určení vyplacené částky.

Související obsah

"Nový ceník se přizpůsobuje inflaci za 11 let, kdy prošel poslední úpravou, a především odráží rostoucí částky, které jsou nutné k nápravě situace a pořízení náhrady za neoprávněně ulovenou zvěř," tvrdí mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Taxy podle něj zahrnují kromě samotné hodnoty zvířete i nutnou práci veterinářů, myslivců, náklady na pořízení pastí, karanténní péči nebo odchyt a vypuštění nových jedinců.

"Sazebník poslouží jako vodítko pro policii při jejím rozhodování v případech pytláctví," uvedl mluvčí Bílý. Má reflektovat nový limit pro výši škody, za kterou je možné stíhání za trestný čin, z pěti na deset tisíc korun. Pokud tedy někdo způsobí škody vyšší než 10 tisíc korun, řeší případ soud a hrozí provinilci vězení. To se týká i pytláctví.

Na ocenění zvěře spolupracovalo ministerstvo zemědělství kromě policie také se státním zastupitelstvím a různými odbornými institucemi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz