Zahraničí

Británie je stále bez benzínu, hrozí i nedostatek jídla. Zasáhla armáda

Na čerpacích stanicích ve Velké Británii je pořád kritický nedostatek pohonných hmot. Britská vláda proto povolala do akce 200 vojáků. V zemi chybí stovky řidičů cisteren a nákladních vozů, a kromě pohonných hmot Britům hrozí i nedostatek základních potravin.

Britští vojáci v rámci takzvané Operace Escalin začali rozvážet palivo po celé zemi. "Právě teď čelíme výzvám pro dodavatelské řetězce, a to nejen u nás, ale na celém světě. Naše vláda je odhodlaná se jim postavit čelem,“ uvedl britský ministr financí Rishi Sunak.

Na pomoc může vláda povolat až 300 vojáků. Nejdůležitější je pomoc vycvičených armádních řidičů cisteren. Pomoc vojáků lidé vítají. „Myslím si, že je to velmi dobré řešení. Potřebujeme pomoc, potřebujeme se dostat do práce, ale nemáme benzín,“ tvrdí jeden z tamních obyvatelů.

Krize trvající skoro dva týdny se podle britské vlády zlepšuje. Dlouhé fronty před čerpacími stanicemi jsou ale stále realitou. "Lidé, kteří mají plnou nádrž a ví, že nikam nepojedou, nabízí svůj vlastní benzín ostatním lidem, kteří ho potřebují,“ popsala situaci Češka žijící ve Velké Británii Tereza Tomanová.

Související obsah

Kvůli nedostatku řidičů nákladních aut v obchodech chybí základní potraviny i léky. Problémy se zásobováním můžou pokračovat až do Vánoc. Premiér Johnson ale věří, že se situace zlepší. "Já mám velmi sebevědomou předpověď, že letošní Vánoce budou podstatně lepší než ty minulé,“ řekl premiér.

Tamní obyvatelé se obávají především nedostatku potravin před vánočními svátky. Obchody už teď zaznamenávají zvýšenou poptávku například po oblíbeném svátečním krocanovi.

Tereza Masopustová, kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz